Trwa ładowanie...

Kontrowersyjny performance. "Zwierzę" podzieliło Brazylię

Nie milkną spory wokół kontrowersyjnego performance w Muzeum Sztuki Współczesnej w Sao Paulo. Artysta wystąpił w nim całkowicie nagi, a widzowie mogli go dotykać. Skandal wybuchł, gdy do sieci trafiło nagranie dziewczynki w wieku szkolnym dotykającej jego ud.
Share
Kontrowersyjny performance. "Zwierzę" podzieliło Brazylię
Źródło: Twitter, Fot: b/d
d8akxge

Performance zatytułowany "Zwierzę" został pokazany w ramach Panoramy Sztuki Brazylijskiej 2017, dla uczczenia wybitnej artystki Lygii Clark, która zmarła w 1988 r.

Przeciwnicy tego rodzaju akcji artystycznych twierdzą, że performer Wagner Schwartz - występując nago i pozwalając się obmacywać - przekroczył granice dobrego smaku i obyczajności.

Oliwy do ognia dolało nagranie w sieci, na którym widać jak matka z córką w wieku szkolnym dotykają ciała artysty. Przedstawiciele środowisk konserwatywnych uznali performance Schwartza za "przykład pornografii dziecięcej i pedofilii".

d8akxge

Prokuratura stanu Sao Paolo obwieściła w piątek, że rozpoczęła "dochodzenie mające wyjaśnić czy Muzeum Sztuki Współczesnej (MAM) naraziło dzieci i młodzież na konfrontację z treściami obscenicznymi".

Kierownictwo MAM podkreśla ze swej strony, że "Zwierzę" nie niosło w sobie żadnych elementów erotycznych, a było li tylko hołdem dla Clark. Zaznacza też, że dziewczynka, która dotykała Schwartza, uczyniła to za przyzwoleniem i zachętą swej matki, z którą przyszła na wystawę.

d8akxge

Podziel się opinią

Share
d8akxge
d8akxge
Więcej tematów