Trwa ładowanie...

Konsulat RP żąda sprostowania: niemiecki dziennik pisze o byłym niemieckim Kraju Warty

Znany fotograf Peter Lindbergh urodził się podczas II wojny światowej w Lesznie, na terenie polskich ziem włączonych do III Rzeszy. Niemiecki lokalny dziennik "Badisches Tagesblatt", w artykule o Lindberghu miejsce jego urodzenia określił jako "były niemiecki Kraj Warty". Konsulat Generalny RP w Monachium zażądał sprostowania tej informacji.

Share
Konsulat RP żąda sprostowania: niemiecki dziennik pisze o byłym niemieckim Kraju Warty
Źródło: Fotolia
d44tuv9

W poniedziałkowym wydaniu dziennika ukazał się artykuł o albumie znanego fotografa mody Petera Lindbergha. W tekście napisano: "Urodzony w 1944 roku w byłym niemieckim Kraju Warty (Polska) i wychowany w Zagłębiu Ruhry Peter Brodbeck (Lindbergh - przyp. PAP) ma własne, wyjątkowe spojrzenie na modę".

Polski konsulat w nocy z niedzieli na poniedziałek zamieścił na Twitterze skan artykułu z zaznaczonym fragmentem oraz z komentarzem: "Żądamy sprostowania!".

Kraj Warty (niem. Reichsgau Wartheland lub Warthegau) to część ziem zachodniej Polski, które były włączone do III Rzeszy w latach 1939-1945. Prowadzono tam germanizację i dążono do usunięcia wszelkich przejawów polskości.

d44tuv9

Podziel się opinią

Share
d44tuv9
d44tuv9
Więcej tematów