Konsul Rosji o ofiarach Armii Czerwonej: Obrzydliwe materiały paszkwilantów od historii

Kontrowersyjne słowa padły w poniedziałek z ust konsula generalnego Federacji Rosyjskiej. Na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej trwały obchody 73. rocznicy wyzwolenia Bielska-Białej spod okupacji hitlerowskiej. Aleksandr Minin, odniósł się do polskich materiałów, które „oczerniają żołnierzy radzieckich”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Uroczystości organizował Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Uroczystości organizował Związek Żołnierzy Wojska Polskiego (Fotolia)
WP

Na cmentarzu pochowano ponad 10 tys. żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas krwawych walk trwających od lutego do początków maja 1945 roku.

Konsul Aleksandr Minin w swoim przemówieniu podziękował za troskę, jaką otoczone są pomnik i cmentarz. Jak podaje dziennik, konsul w swoim wystąpieniu odniósł się również do bieżącej polityki i ocenił, że wobec pamięci o żołnierzach prowadzona jest "nagonka".

WP

– Okazuje się otóż, że nie byli wyzwolicielami, bo wyzwolenia nie było, bo nastąpiła nowa okupacja – mówił konsul. – Coraz częściej ukazują się w polskich mediach różnego rodzaju obrzydliwe materiały paszkwilantów od historii, z których wynika, że ‘nowy okupant’ był nawet okrutniejszy od poprzedniego. Więc teraz, w ich rozumieniu, to usprawiedliwia niszczenie pomników, wymazywanie lub przeformowanie ludzkiej pamięci – mówił.

ZOBACZ TAKŻE: Katastrofa samolotu pod Moskwą. Na pokładzie było 71 osób

W uroczystościach na cmentarzu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym poczty sztandarowe oraz młodzież z bielskich szkół średnich. Uroczystości organizował Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

WP

Źródło: dziennikzachodni.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP