Polska"Konkurencję" zamkniemy we wrześniu

"Konkurencję" zamkniemy we wrześniu

Negocjacje dotyczące obszaru "Konkurencja"
prawdopodobnie zostaną zamknięte we wrześniu tego roku -
poinformował w poniedziałek po konferencji prasowej prezes Urzędu
Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński.

08.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Z powodu hut jest mała możliwość zamknięcia negocjacji w pierwszym półroczu. Możliwe, że w lipcu uda nam się zamknąć rozmowy dotyczące Specjalnych Stref Ekonomicznych - powiedział Banasiński.

Na zaproszenie Banasińskiego przyjechał do Polski dyrektor generalny Komisji Europejskiej do spraw Konkurencji Alexander Schaub.

Tematem spotkania były negocjacje w obszarze "Konkurencja", w tym rozmowy ma temat Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz roli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

W rozdziale "Konkurencja" Polska musi podjąć dwie decyzje: w sprawie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) i w sprawie restrukturyzacji hutnictwa. W obu tych dziedzinach przekraczamy dopuszczalne w Unii Europejskiej normy pomocy publicznej.

Problemem są również prawa nabyte przez inwestorów w Specjalnych Strefach Ekonomicznych oraz dostosowanie tych praw do unijnej legislacji.

Strefy mają istnieć w Polsce do 2017 roku, tymczasem dozwolona przez UE pomoc publiczna, czyli zwolnienia od podatku dochodowego dla firm, przekraczają unijną normę 50% wartości inwestycji dla dużych przedsiębiorstw i 65% dla małych. Również polski program pomocy dla restrukturyzowanych hut zakłada wyższą niż dopuszczalna w UE pomoc państwa.

Strona polska gotowa jest renegocjować umowy z przedsiębiorcami z tych stref, mimo że będzie się to wiązać najprawdopodobniej z wypłatą wysokich odszkodowań. Według ministra gospodarki Jacka Piechoty, wyniosą one - w zależności od przyjętego wariantu - od 2 do 5 mld zł.

Ciągle trudne jest też przygotowanie planu restrukturyzacji polskiego hutnictwa, choć Polska gotowa jest dostarczyć wymagany przez Brukselę plan. Zwraca się jednak uwagę, że tempo postępów w negocjacjach będzie zależało nie tylko od tempa przygotowywania dokumentów po stronie polskiej, ale również od tempa czytania - po stronie unijnej.

Banasiński poinformował, że huty składają w resorcie programy restrukturyzacyjne, przygotowane według norm UE. Ma w nich być sprecyzowana wielkość oczekiwanej pomocy publicznej.

Według Schauba, po dostarczeniu odpowiednich dokumentów do 21 kwietnia Polska powinna przedstawić Komisji Europejskiej materiały dotyczące restrukturyzacji hut.

Komisja Europejska będzie gotowa do zbadania tego materiału natychmiast po jego dostarczeniu - powiedział. (and)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)