Kongres Nowej Prawicy nie wystartuje w wyborach w Katowicach
Kongres Nowej Prawicy nie wystawi swoich kandydatów do Rady Miejskiej w Katowicach i na prezydenta tego miasta. Listy komitetu nie zostały zarejestrowane z powodu braku daty na części formularzy poparcia dla kandydatów na radnych.
- Komitet wyczerpał możliwości procedury odwoławczej od decyzji Miejskiej Komisji Wyborczej w Katowicach. Ostateczna decyzja Państwowej Komisji Wyborczej, podtrzymująca zaskarżoną wcześniej decyzję komisarza wyborczego, i tym samym Miejskiej Komisji w Katowicach, zapadła w środę, 22 października - poinformował dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach Wojciech Litewka.
Zgodnie z kodeksem wyborczym, na każdej karcie z podpisami poparcia obywateli dla kandydatów, wymaganych przy rejestracji komitetu, powinna się znaleźć data wyborów. W przypadku KNP na części kart tego warunku nie dotrzymano. Ponieważ nie zarejestrowano list kandydatów na radnych KNP w Katowicach, niemożliwe było też zarejestrowanie kandydata na prezydenta miasta, którym miał być przedsiębiorca i restaurator Łukasz Cholewiński.
- Jesteśmy ofiarą biurokracji i urzędniczej złośliwości - oświadczył sekretarz regionu śląsko-dąbrowskiego KNP Dominik Kowalski. Jego zdaniem przedstawiciele Miejskiej Komisji Wyborczej w Katowicach nie dopełnili obowiązków, ponieważ nie zwrócili uwagi na ten brak przedstawicielom komitetu. - Podnieśliśmy to nawet w odwołaniu, ale ostateczna decyzja jest dla nas i tak niekorzystna. Przyjęliśmy to po męsku. W tej sytuacji możemy w Katowicach prowadzić tylko kampanię do sejmiku województwa śląskiego i na niej się skoncentrujemy - dodał.
O fotel prezydenta Katowic w listopadowych wyborach będzie się więc ubiegać 8 kandydatów: była senator, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego Krystyna Doktorowicz (komitet "My z Katowic"), prezes Parku Śląskiego Arkadiusz Godlewski (Platforma Obywatelska), wiceprezydent Katowic Marcin Krupa (Forum Samorządowe i Piotr Uszok), b. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie Andrzej Sośnierz (Prawo i Sprawiedliwość), były wicemarszałek woj. śląskiego i ekonomista Adam Stach (Polskie Stronnictwo Ludowe)
, dyrektor Stadionu Śląskiego w Chorzowie Marek Szczerbowski (SLD Lewica Razem), pracownik domu kultury i przewodnik turystyczny Aleksander Uszok (Ruch Autonomii Śląska), poseł i lekarz Jerzy Ziętek (komitet Jerzego Ziętka).
Rządzący od 16 lat w Katowicach prezydent Piotr Uszok zdecydował, że nie będzie po raz kolejny ubiegał się o to stanowisko.