Trwa ładowanie...

Konferencja Sądu Najwyższego. "Dzisiejszy wyrok TK może nie mieć znaczenia dla orzeczenia SN"

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dot. weryfikacji przez sąd w trybie cywilnym powołania prezesa TK, są niekonstytucyjne. Zakończyła się konferencja Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Share
Konferencja Sądu Najwyższego. "Dzisiejszy wyrok TK może nie mieć znaczenia dla orzeczenia SN"
Źródło: PAP
de3tcdi

- Trzeba powiedzieć, że to Trybunał Konstytucyjny wydał dzisiaj orzeczenie, a nie Sąd Najwyższy i dopiero jutro, po orzeczeniu SN być może będę miał trochę więcej do powiedzenia. Nie wiem, jakie będzie to jutrzejsze orzeczenie. To, że dzisiaj zapadł wyrok w TK wcale niczego tak do końca nie rozjaśnia - mówił rzecznik SN Michał Laskowski.

Przyznał, że nadal pozostaje wiele pytań, znaków zapytania w tej sprawie.

Zobacz, co mówił rzecznik Sądu Najwyższego na konferencji prasowej:

Przypomnijmy, co orzekł Trybunał

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim pozwalają na ocenę prawidłowości powołania przez prezydenta prezesa Trybunału Konstytucyjnego - orzekł TK.

de3tcdi

Uznania za niekonstytucyjną możliwość badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta chciała grupa posłów PiS. Zakwestionowali oni przepisy, na których podstawie sądy cywilne "roszczą sobie prawo" do badania decyzji związanych z powołaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę prezesa TK Julii Przyłębskiej.

Zdanie odrębne złożył sędzia Leon Kieres. Uważa, że sprawa powinna być umożona z przyczyn proceduralnych.

de3tcdi

Podziel się opinią

Share
de3tcdi
de3tcdi
Więcej tematów