Komorowski: trzeba się zająć kandydatami z wyrokiem
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO)
uważa, że w obecnej kadencji należy wrócić do projektu ustawy
zakazującej kandydowania i sprawowania mandatu parlamentarnego
przez osoby skazane prawomocnym wyrokiem.
17.01.2008 | aktual.: 17.01.2008 19:15
Pragnę przypomnieć, że w poprzedniej kadencji Sejmu były przynajmniej dwa projekty klubowe - PO i PiS - które zakładały niedopuszczenie do parlamentu osób, które byłyby skazane prawomocnymi wyrokami sądowymi za przestępstwa pospolite- podkreślił Komorowski w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.
Marszałek oczekuje, że "kluby ponowią swoje inicjatywy z poprzedniej kadencji".
Również w ocenie wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego (LiD), w obecnej kadencji należy wrócić do wprowadzenia zakazu kandydowania do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem.
Klub PiS w kwietniu ub.r. złożył projekt ustawy zakładający zmiany w konstytucji i prawie wyborczym, w myśl których osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne z oskarżenia publicznego oraz za przestępstwa skarbowe, nie mogłyby kandydować do Sejmu i Senatu. Osoby skazane w trakcie kadencji traciłyby mandaty.
Klub PO proponował w poprzedniej kadencji wprowadzenie zakazu sprawowania funkcji państwowych oraz mandatu posła i senatora przez przestępców skazanych prawomocnym wyrokiem.
Parlament Europejski zwraca uwagę, że Polska powinna zmienić ordynację wyborczą w takim kierunku, by zlikwidować istniejące obecnie różne traktowanie polskich reprezentantów wybieranych do Parlamentu Europejskiego i do parlamentu krajowego.
Zgodnie z polskimi przepisami, w przypadku gdy poseł do Parlamentu Europejskiego zostaje skazany prawomocnym wyrokiem sądu, traci mandat z mocy prawa. Podobnych kryteriów polskie prawo wyborcze nie stosuje jednak do parlamentarzystów krajowych.