Trwa ładowanie...
d1wh7zs
niemcy
30-12-2006 09:35

Komorowski: Polska powinna lobbować w Niemczech w sprawie stosunków UE-Rosja

Zdaniem wiceszefa PO Bronisława Komorowskiego Polska dyplomacja powinna lobbować w Niemczech, które 1 stycznia 2007 r. przejmują od Finów przewodnictwo w Unii Europejskiej, by "dwudziestka piątka" występowała wobec Rosji jako całość.

d1wh7zs
d1wh7zs

Rosja świadomie prowadzi politykę dzielenia UE. Jest to trudny moment dla "dwudziestki piątki" - powiedział polityk PO, odnosząc się do sytuacji, jaka powstała w Unii po polskim wecie.

Polska zablokowała negocjacje nowej umowy o partnerstwie i współpracy UE z Rosją, które miały się rozpocząć na listopadowym szczycie UE-Rosja. Warszawa uzależnia zgodę na ich podjęcie od zniesienia zakazu importu polskiego mięsa, jaki Moskwa wprowadziła ponad rok temu.

Jeśli sporu nie uda się zakończyć do końca roku, a Finowie wciąż próbują doprowadzić do porozumienia w tej kwestii, to ciężar rozwiązania problemu przejdzie na rząd w Berlinie.

Powinniśmy lobbować w Niemczech, żeby były twardym zwolennikiem występowania UE jako całości wobec Rosji. To jest zadanie dla polskiej dyplomacji - uważa Komorowski.

d1wh7zs

Według wiceszefa PO, przewodnictwo Niemiec ma większe szanse, by doprowadzić do kompromisu w sprawie polskiego weta niż Finowie. Niewątpliwie Niemcy, jako jeden z najsilniejszych krajów UE, mogą prezydencję wzmacniać siłą własnego oddziaływania politycznego - uznał Komorowski.

Przypomniał, że niemieccy politycy - w tym kanclerz Angela Merkel - wielokrotnie deklarowali chęć budowy szczególnych relacji polsko- niemieckich w ramach budowania europejskiej polityki wobec Wschodniej Europy.

Na zasadzie trzymania za słowo, Polska ma prawo oczekiwać bardzo stanowczej postawy Niemiec w kwestiach związanych z polityką wschodnią - argumentował Komorowski.

d1wh7zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wh7zs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj