Trwa ładowanie...
d3hkhbh

Komorowski i Janukowycz uczczą zabitych przez UPA

Prezydenci Polski i Ukrainy, Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz, latem uczczą polskie ofiary zbrodni w Ostrówkach na Wołyniu oraz Ukraińców, którzy zginęli we wsi Sahryń na Lubelszczyźnie - podał ukazujący się w Kijowie tygodnik "Ukrainski Tyżdeń".

Share
d3hkhbh

Ustalenia takie miały zapaść na początku lutego, podczas rozmów Komorowskiego i Janukowycza w Warszawie - poinformował w piątek tygodnik na swych stronach internetowych, z powołaniem na szefa kancelarii prezydenta RP Jacka Michałowskiego.

Do tragedii w miejscowości Ostrówki koło Lubomla doszło 30 sierpnia 1943 roku. W tym samym czasie rozegrała się też tragedia w sąsiadującej z Ostrówkami wsi Wola Ostrowiecka, oraz w Janowcu i Kątach. Ogółem z rąk UPA i miejscowej ludności ukraińskiej zginęło tam - według różnych źródeł - od 1000 do ponad 1700 Polaków, w tym kobiety i dzieci.

W 1992 r. w Ostrówkach dokonano ekshumacji pochowanych tam Polaków. Ponad 300 ofiar masakry pochowano następnie w zbiorowej mogile.

10 marca 1944 roku oddziały AK uderzyły na Sahryń na Lubelszczyźnie, paląc tę zasiedloną głównie przez Ukraińców wieś i zabijając jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Według różnych szacunków w Sahryniu zginęło wówczas od 200 do 800 osób.

d3hkhbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hkhbh
d3hkhbh
Więcej tematów