PolskaKomorowski chce przywrócenia ambasady RP w stolicy Mongolii

Komorowski chce przywrócenia ambasady RP w stolicy Mongolii

W kontekście pogłębiania współpracy polsko-mongolskiej, w tym gospodarczej, ważne jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie działalność - powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem.

Od spotkania z prezydentem Polski Elbegdordż w poniedziałek rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce. Po rozmowach obaj politycy spotkali się z mediami. - Jestem przekonany, że w pogłębieniu współpracy pomiędzy naszymi krajami, w perspektywie właśnie zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej, rzeczą ważną jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie tam działalność - oświadczył Komorowski. Placówkę zamknięto 31 lipca 2009 r.

Jak przekonywał, "to co było konieczne z punktu widzenia zmian orientacji polskiej polityki zagranicznej jeszcze przed paroma laty, dzisiaj powinno podlegać korekcie ze względu właśnie na nowe okoliczności zacieśniającej się i rokującej dobre nadzieje współpracy polsko-mongolskiej".

Polski prezydent wyraził nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, także głów państw obu krajów, Polska i Mongolia znajdą sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej. Podkreślił, że służyć temu mają podpisane w poniedziałek polsko-mongolskie umowy dot. m.in. gospodarki i obronności.

Komorowski zwrócił uwagę, że i Polska, i Mongolia przeżywają "okres bardzo burzliwego, ale pełnego sukcesu" rozwoju. - Z ogromnym szacunkiem odnotowujemy sukcesy w zakresie rozwoju gospodarczego Mongolii, z niemniejszą dumą wskazujemy na polskie sukcesy, także w rozwoju gospodarczym - zaznaczył. PKB Mongolii w 2011 r. wzrosło o 17,5 proc.

Polski prezydent wyraził ponadto głęboką satysfakcję z powodu wizyty prezydenta demokratycznej Mongolii. - Źródłem satysfakcji jest nie tylko pamięć o wielowiekowych kontaktach między naszymi narodami i państwami, ale też świadomość tego, że Mongolia w procesie demokratyzacji w całej Azji Środkowej jest niewątpliwie liderem - powiedział.

Komorowski podkreślił też, że z pełnym zrozumieniem i zgodnie z prawdą możemy mówić o wspólnocie losu obu krajów, polegającej też na przejściu podobnego procesu demokratyzacji w ramach zmiany ustroju. Podziękował Elbegdordżowi za zaproszenie do Mongolii. Jak powiedział, będzie to dla niego szansa na dokonanie oceny, czy udało się przyspieszyć współpracę między naszymi krajami.

Prezydent Mongolii wyraził przekonanie, że jego wizyta w Polsce przyczyni się do otwarcia nowego etapu we współpracy jego kraju z Polską. Podkreślał, że Polskę i Mongolię łączy wielowiekowa tradycja kontaktów i powiązań, a także wspólnota wartości.

Podziękował polskiemu narodowi za - jak mówił - odegranie bardzo ważnej roli w walce o wolność na całym świecie i wspominał zaangażowanie działaczy "Solidarności" w przemiany także w Mongolii.

Elbegdordż odniósł się do forum gospodarczego Polska-Mongolia, w którym w poniedziałek po południu ma uczestniczyć wspólnie z polskim prezydentem. Jak mówił, zainteresowanie tym spotkaniem ze strony firm polskich świadczy o dużym potencjale współpracy gospodarczej. Oficjalnej delegacji prezydenta Mongolii towarzyszy grupa kilkudziesięciu biznesmenów.

Ponadto Elbegdordż przypomniał, że polscy i mongolscy żołnierze służyli razem w najgorętszych częściach świata. Wyraził satysfakcję z podpisania nowej umowy w tej dziedzinie, jak też z podpisania umów dotyczących edukacji i gospodarki.

W poniedziałek w obecności prezydentów Polski i Mongolii podpisano program współpracy ws. szkolnictwa wyższego, a także umowy o współpracy w dziedzinie gospodarki i w dziedzinie obronności.

Ta ostatnia umowa jest pierwszą umową międzynarodową określającą zasady współpracy obronnej i wojskowej, jaką Polska zawrze z Mongolią. Dokument określa 14 obszarów przyszłej współpracy, w tym m.in. planowanie obronne, szkolnictwo wojskowe i szkolenie personelu wojskowego, działalność bojowych służb poszukiwawczo-ratowniczych oraz rozwój nauk wojskowych i badań w dziedzinie obronności.

W Pałacu Prezydenckim podpisano też list intencyjny dot. współpracy między Ministerstwem Rozwoju Regionalnego a Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego Mongolii oraz porozumienie ws. współpracy Polskiej Akademii Nauk i Mongolskiej Akademii Nauk w latach 2013-15.

W poniedziałek rano prezydent Mongolii spotkał się w Warszawie z b. prezydentem Lechem Wałęsą. Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim złożył kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. We wtorek Elbegdordż będzie w Gdańsku, gdzie m.in. odwiedzi Europejskie Centrum Solidarności i złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)