Komitet Praw Człowieka apeluje do Ukrainy o zaprzestanie tortur
ONZ-owski Komitet Praw Człowieka wezwał Ukrainę do zaprzestania torturowania zatrzymanych i szykanowania żołnierzy w trakcie służby, które to praktyki doprowadziły do śmiertelnych przypadków. Zaapelował do Kijowa o wyjaśnienie zabójstw dziennikarzy. Ukraina musi także zająć się przypadkami antysemityzmu oraz kradzieżami w meczetach - dodał Komitet Praw Człowieka.
Zalecenia te sformułowało 18 niezależnych ekspertów Komitetu, którzy badali sytuację w zakresie przestrzegania praw człowieka także w Bośni i Hercegowinie, Hondurasie oraz Korei Południowej.
Na Ukrainie zatrzymani są poddawani torturom i maltretowani - wiadomo o trzech przypadkach śmiertelnego pobicia, jakie miały miejsce od roku 2004 - podał Komitet. Wezwał Kijów do zapewnienia bezpieczeństwa aresztantom, utworzenia niezależnej instancji przyjmującej skargi na złe traktowanie oraz do nagrywania na wideo przesłuchań.
Według Komitetu więzienia ukraińskie są poważnie przepełnione i brak w nich odpowiednich warunków sanitarnych, światła, żywności, opieki medycznej oraz możliwości ćwiczeń fizycznych. Warunki w miejscach zatrzymania są po prostu nieprzyzwoite - powiedziała przewodnicząca Komitetu Christine Chanet.
Według Komitetu członkowie społeczności żydowskiej na Ukrainie spotykali się z wymierzoną w nich przemocą fizyczną. Dotknęła ona żydowskich studentów, rabina i jego syna w Kijowie. Komitet przytoczył też przypadki skarg, w których domagano się zwrotu własności religijnej muzułmanom.
Ukraina powinna zadbać, aby członkowie wszystkich mniejszości - etnicznych, religijnych czy językowych, m.in. Tatarzy, byli chronieni przed przemocą i dyskryminacją - podał Komitet.
Przytoczył sprawę trzech zabójstw dziennikarzy popełnionych od 2000 roku i prześladowania reporterów. Stwarza to zagrożenie dla wolności prasy; Ukraina powinna "energicznie" przeprowadzić dochodzenie i postawić w stan oskarżenia sprawców ataków na dziennikarzy - zaleca Komitet Praw Człowieka.
Zjawisko znęcania się nad poborowymi ukraińskich sił zbrojnych dotyczy również aktów przemocy i według Komitetu było przyczyną śmierci jednego z młodych żołnierzy w styczniu tego roku.