PolskaKomisja za odrzuceniem projektu uchwały ws. częstochowskiego obrazu

Komisja za odrzuceniem projektu uchwały ws. częstochowskiego obrazu

Projekt uchwały potępiającej akt profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odrzuciła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. W projekcie, którego autorami są posłowie PiS. wezwano do zaprzestania ataków na Kościół katolicki i jego wiernych. - Jesteśmy świadkami rzeczy niebywałej. Od kilkuset lat nikt nie odważył się zaatakować cudownego obrazu na Jasnej Górze - argumentował Jan Dziedziczak z PiS.

Za odrzuceniem projektu uchwały głosowało 12 posłów, 9 było przeciw. Ostateczną decyzję ws. projektu podejmie sejm.

Atak na obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Na początku grudnia Jerzy D. usiłował zniszczyć obraz Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, rzucając w jego kierunku żarówkami wypełnionymi farbą. Słynna ikona nie ucierpiała, uszkodzony został nieznacznie jasnogórski ołtarz.

Częstochowski sąd okręgowy zadecydował, że 58-letni mężczyzna trafi na miesięczną obserwację sądowo-psychiatryczną. Wcześniej Jerzy D. został aresztowany, postawiono mu zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazy uczuć religijnych.

W projekcie uchwały napisano, że "bezprecedensowy akt wandalizmu musi zostać surowo potępiony". "Nie może być i nie będzie nigdy zgody na niszczenie najważniejszych dla Polaków relikwii i symboli, na których opiera się nasza narodowa tożsamość" - czytamy.

Na posiedzeniu przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) zaproponowała wykreślenie z projektu uchwały akapitu mówiącego o tym, że "to wydarzenie wpisuje się w ciąg licznych objawów agresji wobec Kościoła Katolickiego" oraz że "bolesny akt profanacji Cudownego Obrazu poprzedziły próby usuwania znaku Krzyża Świętego z przestrzeni publicznej, znieważanie Biblii, próby rugowania nauki religii ze szkół czy ograniczanie funkcjonowania mediów katolickich". Według projektodawców uchwały, te wszystkie działania zmierzają do wywołania w Polsce poczucia zagrożenia i krzywdy oraz społecznych niepokojów. Posłowie PiS nie zgodzili się na usunięcie tego fragmentu z projektu uchwały.

- Próba uogólnienia tej sytuacji nie wydaje mi się zgodna z prawdą - mówiła przewodnicząca komisji, która chciała, aby projekt uchwały odnosił się jedynie do wydarzenia na Jasnej Górze. Jak podkreśliła, "zdarzenie w Częstochowie dla wszystkich, niezależnie od tego, jak silnie są związani z Kościołem katolickim, jest godne potępienia".

Jan Dziedziczak (PiS) przekonywał o potrzebie potępienia przez parlament próby zniszczenia obrazu jasnogórskiego, który jest jednym z polskich symboli narodowych. - Jesteśmy świadkami rzeczy niebywałej. Od kilkuset lat nikt nie odważył się zaatakować cudownego obrazu na Jasnej Górze - mówił.

Z kolei Jarosław Katulski (PO) nie zgodził się z treścią projektu uchwały, bo - jak mówił - nie dostrzega "licznych objawów agresji wobec Kościoła katolickiego". Jego zdaniem, aktami wandalizmu powinny zająć się policja i wymiar sprawiedliwości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)