Trwa ładowanie...
d1zthe2

Kolos 2000 dla Anny Czerwińskiej

Anna Czerwińska (archiwum GiA)Anna Czerwińska uhonorowana została statuetką Kolos 2000 przyznaną jej za wyczyn roku w kategorii alpinizm. Nagrodę otrzymała za wejście w 2000 roku na Mount Everest, a tym samym zdobycie Korony Ziemi. Czerwińska jest drugą osobą z Polski (po Leszku Cichym), która zdobyła Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

d1zthe2
d1zthe2

O przyznaniu mi statuetki Kolos 2000 dowiedziałam się w trakcie wyprawy na Lhotse. Otrzymałam ją za wejście na Mount Everest i zdobycie Korony Ziemi - powiedziała w Klubie Olimpijskim po zakończonej sukcesem wyprawie na czwarty szczyt Ziemi - Lothse (8501 m).

Czerwińska, razem z Dariuszem Załuskim i Szerpą Pasangiem Tsheri, zaatakowała szczyt Lhotse 21 maja od strony Lodowca Khumbu, drogą z Kotła Zachodniego, wspólną (do 7600-7700) z drogą na Mount Everest.

Lhotse było piątym ośmiotysięcznikiem, który zdobyła Anna Czerwińska. W dalszej perspektywie przez dwa lata chciałaby mieć zaliczonych dziesięć wejść na najwyższe szczyty świata.

Anna Czerwińska wspina się od trzydziestu dwóch lat, wcześniej głównie w zespołach kobiecych. Po dokonaniu wielu pierwszych kobiecych przejść dróg tatrzańskich zaczęła wyjeżdżać w Alpy. W lecie 1977 wywołała wraz z koleżankami sensację przechodząc północną ścianę Matterhornu.

Pod koniec maja 2000 roku stanęła na najwyższym szczycie świata - Mount Evereście (8848 m) i tym samym zdobyła Koronę Ziemi. (aka)

d1zthe2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zthe2
Więcej tematów