Trwa ładowanie...

Kolejny start Falcon 9 od SpaceX. Satelity Starlink przelecą nad Polską

Rakieta Falcon 9, stworzona przez zespół Elona Muska, znów wystartuje w kosmos. To kolejna odsłona projektu SpaceX, która wyniesie w niebo satelity Starlink.

Share
Kolejny start Falcon 9 od SpaceX. Satelity Starlink przelecą nad Polską
Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen
d3maal9

Rakieta Falcon 9 wystartowała punktualnie o godzinie 21.30 czasu polskiego. Nad Polską będzie widoczna w okolicy godziny 22.

Satelity Starlink przelecą nad Polską. Falcon 9 od SpaceX wystartowała.

Jak czytamy na Spider's Web, "obiekty wyłonią się na niebie znad zachodniego horyzontu w rejonie górnej części gwiazdozbioru Oriona". Przelot satelitów Starlink, należących do SpaceX zarządzanego przez Elona Muska, będzie doskonale widoczny jutro.

Przelot konstelacji satelitów Starlink będziemy mogli obserwować na terenie całej Polski od godziny 20.30. To kolejny element, budowanej przez Elona Muska, sieci satelitów, których głównym zadaniem ma być zapewnienie dostępu do Internetu we wszystkich zakątkach Ziemi.

d3maal9

Jak informuje money.pl, każdy z satelitów od SpaceX waży około 260 kilogramów. Satelita jest też wyposażony w panel słoneczny, szukacz gwiazd, który umożliwia orientację w przestrzeni kosmicznej oraz napędzane kryptonem silniki jonowe.

Zobacz też: Jest lek na koronawirusa? Wirusolog ma radę dla kolegów

Satelity Starlink. Falcon 9 od SpaceX w kolejnej misji

Docelowo satelitów Starlink ma być na naszym niebie około 12 tysięcy. Na ten moment jest ich tam zaledwie 300. Do ich wyniesienia na orbitę sześciokrotnie wykorzystano rakietę Falcon 9.

Przelot satelitów Starlink wygląda zjawiskowo. Ostatnio ich przelot zauważył dziennikarz Marcin Makowski. "Na zdjęciu nie widać najlepiej, ale w okolicach Wadowic można właśnie zaobserwować spektakularny łańcuch umieszczonych obok siebie symetrycznie satelitów sieci Starlink SpaceX" - pisze na Twitterze. Satelity Starlink były też świetnie widocznie końcem stycznia nad Warszawą.

d3maal9

Sama rakieta Falcon 9, jeden z flagowych projektów SpaceX Elona Muska, w niebo wzniosła się już 84 razy. Do aktualnej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Brał on udział w trzech wcześniejszych misjach, w tym Starlink-4, która miała miejsce w styczniu tego roku.

Satelity Starlink. SpaceX stara się być samowystarczalny

Spacex stara się być samowystarczalny i stara się zminimalizować utratę różnych części. W bieżącej misji wykorzystane zostały też osłony, które w kosmos poleciały już w sierpniu 2019 roku. Również i tym razem Elon Musk będzie starał się sprowadzić je z powrotem.

Misja wzbudza spore kontrowersje w środowisku astronomicznym. Pojawiają się komentarze, mówiące o tym, że satelity Starlink mogą skutecznie zablokować możliwość obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi.

A Wy widzieliście przelot tych satelitów? Dajcie nam znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3maal9

Podziel się opinią

Share
d3maal9
d3maal9
Więcej tematów