Trwa ładowanie...

Kolejny projekt ustawy o TK wpłynął do Sejmu. Od razu został skierowany do pierwszego czytania

• Projekt PiS dot. organizacji oraz statutu sędziów Trybunału Konstytucyjnego

• Ustawa znosi biuro TK i tworzy kancelarie Trybunału Konstytucyjnego

• Nowy projekt precyzuje zasady wyboru nowego prezesa TK

• Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została skierowana do pierwszego czytania

Kolejny projekt ustawy o TK wpłynął do Sejmu. Od razu został skierowany do pierwszego czytaniaŹródło: PAP
d18bab7

PiS złożyło w Sejmie projekt ustaw o TK ws. "organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym" oraz o "statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego". Projekt ma już swój numer druku: 1059. Od razu został skierowany do pierwszego czytania.

W projekcie - który pojawił się już na stronach Sejmu - zapisano, że jeśli do dnia ogłoszenia tej ustawy Zgromadzenie Ogólne TK przedstawiło prezydentowi kandydatów na prezesa TK (a prezydent nie powołał prezesa) albo dokonało wyboru kandydatów z naruszeniem obecnej ustawy z 22 lipca, to procedurę wyłaniania kandydatów na prezesa TK przeprowadza się na zasadach określonych w tej ustawie. Według projektu wtedy "tracą moc wszystkie czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi RP kandydatów na stanowisko prezesa".

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Kadencja obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego jako sędziego TK wygasa 19 grudnia. Zapowiedział on już zwołanie ZO ws. wyboru kandydatów na prezesa na 28-30 listopada - według obecnych zasad. Niedawno TK orzekł, że przepisy ustawy obecnej ustawy o TK co do wyłaniania kandydatów na prezesa są zgodne z konstytucją.

d18bab7

W przypadku konieczności nowej procedury przedstawienia kandydatów na prezesa, do czasu jego powołania Trybunałem kieruje sędzia TK, "któremu prezydent RP w drodze postanowienia powierzy pełnienie obowiązków prezesa Trybunału". "Do ważności postanowienia wymagany jest podpis prezesa Rady Ministrów" - głosi projekt.

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jakie zmiany?

Według niego sędzia TK może w miesiąc od wejścia tej ustawy w życie, złożyć prezesowi TK oświadczenie, że przechodzi w stan spoczynku "w związku z wprowadzeniem w trakcie trwania jego kadencji nowych zasad realizacji obowiązków sędziego Trybunału".

Projektem ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz poprawkami Senatu do ustawy o statusie sędziów TK Sejm ma się zająć w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zajmie się tym najnowszym projektem.

Co do zasady wszystkie trzy ustawy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku ustaw. Przepisy co do m.in. procedury wyłaniania kandydatów na prezesa oraz likwidacji szefa Biura TK mają wejść w życie w dniu następującym po tym ogłoszeniu.

d18bab7

Dokument udostępnił na swoim profilu na Twitterze Kamil Zaradkiewicz.

Źródło: WP, PAP

d18bab7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18bab7
Więcej tematów