Kolejny projekt ustawy o TK wpłynął do Sejmu. Od razu został skierowany do pierwszego czytania
• Projekt PiS dot. organizacji oraz statutu sędziów Trybunału Konstytucyjnego
• Ustawa znosi biuro TK i tworzy kancelarie Trybunału Konstytucyjnego
• Nowy projekt precyzuje zasady wyboru nowego prezesa TK
• Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została skierowana do pierwszego czytania
24.11.2016 | aktual.: 24.11.2016 17:29
PiS złożyło w Sejmie projekt ustaw o TK ws. "organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym" oraz o "statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego". Projekt ma już swój numer druku: 1059. Od razu został skierowany do pierwszego czytania.
W projekcie - który pojawił się już na stronach Sejmu - zapisano, że jeśli do dnia ogłoszenia tej ustawy Zgromadzenie Ogólne TK przedstawiło prezydentowi kandydatów na prezesa TK (a prezydent nie powołał prezesa) albo dokonało wyboru kandydatów z naruszeniem obecnej ustawy z 22 lipca, to procedurę wyłaniania kandydatów na prezesa TK przeprowadza się na zasadach określonych w tej ustawie. Według projektu wtedy "tracą moc wszystkie czynności i akty dokonane w ramach procedury przedstawienia prezydentowi RP kandydatów na stanowisko prezesa".
Kadencja obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego jako sędziego TK wygasa 19 grudnia. Zapowiedział on już zwołanie ZO ws. wyboru kandydatów na prezesa na 28-30 listopada - według obecnych zasad. Niedawno TK orzekł, że przepisy ustawy obecnej ustawy o TK co do wyłaniania kandydatów na prezesa są zgodne z konstytucją.
W przypadku konieczności nowej procedury przedstawienia kandydatów na prezesa, do czasu jego powołania Trybunałem kieruje sędzia TK, "któremu prezydent RP w drodze postanowienia powierzy pełnienie obowiązków prezesa Trybunału". "Do ważności postanowienia wymagany jest podpis prezesa Rady Ministrów" - głosi projekt.
Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jakie zmiany?
Według niego sędzia TK może w miesiąc od wejścia tej ustawy w życie, złożyć prezesowi TK oświadczenie, że przechodzi w stan spoczynku "w związku z wprowadzeniem w trakcie trwania jego kadencji nowych zasad realizacji obowiązków sędziego Trybunału".
Projektem ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz poprawkami Senatu do ustawy o statusie sędziów TK Sejm ma się zająć w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zajmie się tym najnowszym projektem.
Co do zasady wszystkie trzy ustawy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w dzienniku ustaw. Przepisy co do m.in. procedury wyłaniania kandydatów na prezesa oraz likwidacji szefa Biura TK mają wejść w życie w dniu następującym po tym ogłoszeniu.
Dokument udostępnił na swoim profilu na Twitterze Kamil Zaradkiewicz.
Źródło: WP, PAP