ŚwiatKolejny ksiądz wyświęcony na biskupa bez zgody Watykanu

Kolejny ksiądz wyświęcony na biskupa bez zgody Watykanu

Władze chińskie doprowadziły do
wyświęcenia na biskupa z pominięciem Watykanu kolejnego księdza,
co grozi komplikacją starań o nawiązanie stosunków dyplomatycznych
między Pekinem a Watykanem.

Według agencji AsiaNews władze zmuszały do udziału w ceremonii biskupów, którzy otrzymali swe sakry za aprobatą Watykanu. Jeden z biskupów zdołał uciec przed uroczystością.

36-letni Wang Renlei z diecezji w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin został wyświęcony w czwartek na biskupa pomocniczego Xuzhou.

To już trzecia w tym roku niekanoniczna sakra biskupia dla chińskiego duchownego.

Przedstawiciel Patriotycznego Stowarzyszenia Katolickiego Chin, kontrolującego struktury kościelne w tym kraju, Liu Bainian powiedział, że poprzedni biskup Xuzhou przekroczył dziewięćdziesiątkę i że potrzebny był nowy, młodszy.

Kościół, gdzie odbywała się ceremonia, był udekorowany czerwonymi chorągwiami.

Pekin odrzuca możliwość wpływu Watykanu na wybór członków hierarchii katolickiej w Chinach.

Oficjalny Kościół chiński, zwany także patriotycznym, mianuje księży i biskupów oraz udziela zgody na funkcjonowanie świątyń. Liczbę należących do niego wiernych określa się na ok. 5 mln. W Chinach działa jeszcze równie liczny Kościół podziemny, uznający zwierzchność Watykanu.

Duchowni w oficjalnym Kościele chińskim nie chcą uczestniczyć w ceremoniach zarządzanych przez władze i nie chcą być wyświęcani bez aprobaty Watykanu.

Według AsiaNews, na czwartkową ceremonię dwóch biskupów wieziono pod strażą, najpierw zwabiwszy ich do samochodu podstępem. Jeden z nich, Li Liangui (czyt. Li Liang-uej) z Cangzhou w prowincji Hebei, zmylił strażników z Biura Spraw Religijnych, zdołał zbiec i się ukryć.

Pozostałych biskupów, których przymuszano do udziału w ceremonii, "odizolowano i poddawano naciskom psychicznym i fizycznym" - napisała AsiaNews.

Stosunki dyplomatyczne między Pekinem a Stolicą Apostolską zostały zerwane w latach 50. XX w., po objęciu rządów w Chinach przez komunistów i utrzymaniu przez Watykan formalnych stosunków z chińskim nacjonalistycznym rządem na Tajwanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)