Trwa ładowanie...

Kolejne znalezisko związane z "Riese". Urzędnicy nie ujawniają szczegółów

Kolejne znalezisko na Dolnym Śląsku związane z "podziemnym miastem Hitlera" zostało zgłoszone do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Urzędnicy na razie jednak nie zdradzają żadnych szczegółów.

Kolejne znalezisko związane z "Riese". Urzędnicy nie ujawniają szczegółówŹródło: Fotolia, fot: TonyRecena
d1hyqxk

- Dokonałem następnego zgłoszenia, zamykając masyw Włodarza: Soboń, Osówka, Moszna i Włodarz z czterema blokami - informuje Krzysztof Szpakowski, prezes Stowarzyszenia "Riese". W sprawie m.in. nowego zgłoszenia wałbrzyskie starostwo powiatowe zwołało w środę, 30 września, sztab kryzysowy. Na razie jednak urzędnicy nie ujawniają szczegółów kolejnego znaleziska zgłoszonego przez Krzysztofa Szpakowskiego.

- Trwają dodatkowe weryfikacyjne prace i z tego powodu nie możemy udzielić na chwilę obecną więcej informacji o nowym zgłoszeniu. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie przygotujemy na 15 października - mówi w rozmowie z WP Marika Tokarska, rzecznik Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.

Nieoficjalnie wiadomo, że ostatnie zgłoszenie dotyczy obiektów z ukończonej części projektu "Riese".

d1hyqxk

Kilka tygodni temu Krzysztof Szpakowski złożył do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu inne zgłoszenia dotyczące obiektów związanych z "Riese".

- Są to dwa tunele kolejowe prowadzące od byłego dworca w Walimiu do obiektu Włodarz oraz blok A, znajdujący się w nieznanej dotąd części "Riese". W najpłytszym miejscu znalezisko znajduje się ok. 20 metrów pod skałą - mówił wówczas Szpakowski na specjalnie zwołanej konferencji.

Podczas wczorajszego zebrania sztabu kryzysowego podsumowano również prace związane z weryfikacją zgłoszeń z początku września - czyli wspomnianych tuneli oraz bloku.

- W tej chwili prowadzone są dodatkowe, weryfikacyjne i precyzujące badania z użyciem georadaru, które pozwolą na ustalenie miejsc odwiertów. Gdy takie punkty zostaną już wyznaczone, a odwierty wykonane, wówczas będzie możliwość wpuszczenia przez otwory kamer, pozwalających na ogląd znaleziska - dodaje w rozmowie z WP Marika Tokarska.

d1hyqxk

"Riese" to gigantyczny kompleks podziemnych pomieszczeń i korytarzy znajdujący się w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Jego łączną powierzchnię szacuje się na 200 ha. Niemcy rozpoczęli jego budowę w roku 1943 i kontynuowali aż do ostatnich dni drugiej wojny światowej. Kompleks Włodarz to jedna z części projektu, znajdująca się w masywie góry o tej samej nazwie

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1hyqxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hyqxk
Więcej tematów