Trwa ładowanie...
kaszmir

Kolejne starcia w indyjskim Kaszmirze, zginęło dziewięć osób

• Dziewięć osób zginęło w różnych miejscach indyjskiego Kaszmiru
• W poniedziałek Indie świętowały dzień niepodległości
• W różnych miejscach dochodzi do starć separatystów z wojskiem i policją

Share
Kolejne starcia w indyjskim Kaszmirze, zginęło dziewięć osób
Źródło: AFP, Fot: STRDEL
d4lq04f

Najmłodsza ofiara - 16-latek - została zastrzelona w Śrinagarze, głównym mieście indyjskiej części Kaszmiru, podczas starć manifestantów z siłami bezpieczeństwa. Niepokoje trwały cały dzień także w innych częściach regionu, w tym zwłaszcza w pobliżu linii demarkacyjnej dzielącej Kaszmir na część indyjską i pakistańską. Zginęło tam pięciu rebeliantów.

Wcześniej w poniedziałek w szpitalu zmarł od odniesionych obrażeń dowódca lokalnych sił rezerwy policji.

d4lq04f

Ulice głównych miast były patrolowane przez wielu silnie uzbrojonych funkcjonariuszy policji, którzy mieli zapobiec aktom przemocy w dniu święta narodowego. Z tego powodu wyłączono też internet i sieci telefonii komórkowej.

8 lipca w strzelaninie z indyjską armią zginął 22-letni Burhan Wani, dowódca największej grupy separatystów z indyjskiego Kaszmiru, Hizbul Mudżahedin. Napięcie wzrosło i często dochodzi do krwawych incydentów. Od tamtej pory zginęło 58 osób.

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą sobie Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem wojen między tymi krajami. Większość mieszkańców Kaszmiru stanowią wyznawcy islamu; w regionie działają grupy zbrojne, które walczą o niepodległość lub o przyłączenie się do Pakistanu.

Indie oskarżają Pakistan o szkolenie i uzbrajanie rebeliantów, czemu ten zaprzecza.

USA, UE i rząd Indii uznają Hizbul Mudżahedin za organizację terrorystyczną.

d4lq04f

Podziel się opinią

Share
d4lq04f
d4lq04f
Więcej tematów