Trwa ładowanie...

Kolejne naloty w Iraku i Syrii. USA wskazało cele. Wielka Brytania przeprowadziła pierwsze naloty

Kolejne naloty na pozycje dżihadystów w Iraku i Syrii. O szczegółach poinformowało amerykańskie dowództwo sił zbrojnych.

Share
Kolejne naloty w Iraku i Syrii. USA wskazało cele. Wielka Brytania przeprowadziła pierwsze naloty
Źródło: www.defenceimagery.mod.uk, Fot: Ed Marshall
dxlao2e

W Syrii uderzono w siedem celów, wśród których znalazł się budynek Państwa Islamskiego i dwa uzbrojone pojazdy w rejonie granicy z Turcją. Z kolei w Iraku przeprowadzono trzy naloty, zlokalizowane na południowy zachód od miasta Irbil.

Na terenie Iraku i Syrii działa radykalna organizacja Państwo Islamskie. Jej członkowie zajęli znacznie tereny obu krajów, dokonując licznych mordów. Do tej pory dżihadystów z powietrza atakowały Stany Zjednoczone. Wczorajszą decyzją brytyjskiego parlamentu, dołączyły do nich królewskie siły powietrzne.

dxlao2e

Tak wyglądały amerykańskie naloty na pozycje ISIL w Syrii:

Wielka Brytania przeprowadziła pierwsze naloty na Państwo Islamskie w Iraku

Dwa samoloty brytyjskich sił powietrznych odbyły pierwszy lot bojowy nad Irakiem wymierzony w Państwo Islamskie. Wielka Brytania dołączyła do Stanów Zjednoczonych, Francji i grona arabskich sojuszników po przegłosowaniu wczoraj w parlamencie rządowego wniosku stosunkiem głosów 524 do 43.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że dwa samoloty Tornado wystartowały o 9.30 rano czasu środkowoeuropejskiego z bazy lotniczej Akrotiri na Cyprze z ładunkiem pocisków rakietowych i bomb. Towarzyszył im samolot-cysterna Voyager.

dxlao2e

Od sierpnia w Akrotiri stacjonuje sześć brytyjskich samolotów Tornado, które dotychczas odbywały jedynie loty rozpoznawcze na Irakiem. Podczas nalotów na Libię w 2011 roku, Cypr nie zgodził się, aby brytyjskie samoloty startowały z jego terytorium, ale tym razem nie wysunął takich zastrzeżeń.

Brytyjski rząd wystąpił do parlamentu o zgodę na naloty na Państwo Islamskie tylko w Iraku, a nie w Syrii. Część posłów i lordów we wczorajszej debacie uznała, że to nie wystarczy. Minister rozwoju międzynarodowego Alan Duncan mówił w Izbie Gmin, że "nie powinno się wykluczać rozszerzenia nalotów na pustynię w Syrii."

Były szef sztabu generalnego Lord Dannat powiedział w Izbie Lordów, że tylko akcja powietrzna przeciw Państwu Islamskiemu i tylko na terenie Iraku to połowiczne wykonanie połowy zadania.

dxlao2e

Podziel się opinią

Share
dxlao2e
dxlao2e
Więcej tematów