Koedukacyjny WF decyzją dyrektorów szkół
Zgodnie z założeniami reformy edukacji to
dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów decydują czy wychowanie
fizyczne w ich szkołach odbywa się koedukacyjnie, czy z podziałem
na grupy ze względu na płeć - przypomina MENiS.
W poniedziałek dziennik Życie doniósł, że nowe rozporządzenie ministra edukacji nakazuje, aby w szkołach podstawowych realizować zajęcia WF koedukacyjnie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wyjaśnia, że rozporządzenie z lutego w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych nie wprowadziło nowych zasad podziału na grupy w zajęciach WF, zrównując jedynie ich liczebność we wszystkich typach szkół do 12-26 uczniów w grupie. Wcześniej w szkołach ponadpodstawowych obowiązywało tworzenie grup z 15-30 uczniów.
Nowe rozporządzenie zachowało dotychczasowy zapis o obligatoryjności podziału na grupy ze względu na płeć uczniów w wygaszanych szkołach ponadpodstawowych ( 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika, które od 1 września br. zostaną zastąpione przez 3-letnie licea ogólnokształcące i profilowane oraz 4-letnie technika). Równocześnie utrzymało obowiązujący już od 1999 roku zapis, że w szkołach niższych - szkole podstawowej i gimnazjum - o podziale na grupy decyduje dyrekcja szkoły, kierując się liczebnością klas.
Ministerstwo Edukacji podkreśla, że brak zapisu o obowiązkowym podziale na grupy ze względu na płeć w szkołach podstawowych i gimnazjach nie oznacza, że nie można tego czynić. (and)