Kobiety z Afganistanu: potrzebujemy pomocy, by być silniejsze
Sytuacja kobiet w Afganistanie poprawia się, ale zmiany wymagają czasu. Potrzebujemy pomocy, by być silniejsze - mówiły Afganki, które spotkały się z wicemarszałek sejmu Wandą Nowicką.
Nowicka wyraziła nadzieję, że spotkanie w sejmie będzie dla Afganek inspiracją do tego, co mogą zrobić w swoim kraju, a ona sama dowie się, czy sytuacja kobiet w Afganistanie poprawia się.
Dyrektor ds. koordynacji pomocy humanitarnej w Afganistanie Najia Anwari zwróciła uwagę, że trzy dekady wojny wpłynęły na sytuację kobiet, ich prawa, na służbę zdrowia, edukację. Jak podkreśliła, w ciągu ostatnich 10 lat nastąpiła zdecydowana poprawa. M.in. powstało ministerstwo zajmujące się sprawami kobiet.
Zauważyła jednak, że nadal do rozwiązania są problemy ekonomiczne. - Kobiety są zależne od mężczyzn, nie mają własnych dochodów. Kobiety powinny mieć szansę m.in. zakładać własne przedsiębiorstwa - zaznaczyła Anwari.
Masuma Ibrahimi, dyrektor Afgańskiego Domu Kultury w Kabulu zwróciła uwagę, że społeczeństwo afgańskie jest bardzo tradycyjne i zgodnie z tą tradycją kobieta powinna pozostać w domu. Jednak - jak dodała - w ciągu ostatnich dziesięciu lat wiele się poprawiło. Zaznaczyła, że zgodnie z nowym prawem 25 proc. miejsc parlamencie przypada kobietom, ale w porównaniu z mężczyznami brakuje im jeszcze doświadczenia w polityce.
- Wprowadzenie zmian w Afganistanie wymaga czasu. Dziesięć lat dla afgańskich kobiet, które były w domach, po 30 latach wojny to za mało. Potrzebujemy pomocy, by być silniejsze. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale i dzielenie się doświadczeniem. Chcemy usłyszeć od kobiet na świecie, co robią dla swoich państw i jak możemy wykorzystać ich doświadczenie, by pracować w Afganistanie - powiedziała Ibrahim.
Przedstawicielka ambasady USA w Warszawie, która zorganizowała wizytę afgańskiej delegacji powiedziała, że pomysł zaproszenia tych kobiet do Polski powstał kilka miesięcy temu - dzięki Kongresowi Kobiet.
- Jak wiemy sytuacja kobiet w Afganistanie jest trudna, ale się polepsza i chcieliśmy zaprosić grupę kobiet, by pokazać jak niesamowite wydarzenie organizują polskie kobiety co roku i jak wiele im się udało dzięki kongresowi, by ich głosy usłyszano. Uznaliśmy, że będzie to wyjątkowa możliwość dla kobiet z Afganistanu - podkreśliła.
W minionym tygodniu panie z Afganistanu uczestniczyły m.in. w seminarium "Afghanistan Then and Now: A Women's Perspective" zorganizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasadę Stanów Zjednoczonych oraz Ambasadę Wielkiej Brytanii.