Trwa ładowanie...

Kobiety i Murzyni mają większe szanse by zostać prezydentem niż rozwodnicy

Kobiety i Afroamerykanie mają większe szanse zostać prezydentem USA niż Mormoni, wielokrotni rozwodnicy i osoby w starszym wieku - wynika z najnowszego sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.
Share
Kobiety i Murzyni mają większe szanse by zostać prezydentem niż rozwodnicy
Źródło: AFP
d1oiv5n

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kto-zastapi-george-a-busha-6038644526597249g )
Kto zastąpi George'a Busha?

Tylko 6% Amerykanów twierdzi, że raczej nie będzie głosować w wyborach prezydenckich na czarnego kandydata, dla 87% jego kolor skóry jest obojętny, a 7% deklaruje, że Murzyn ma u nich nawet większe szanse niż biały kandydat.

d1oiv5n

13% przyznaje, że nie poprze kobiety w wyborach prezydenckich, a 72% twierdzi, że płeć kandydata nie ma dla nich znaczenia.

Przed 20 laty i wcześniej znacznie więcej wyborców było skłonnych odrzucać prezydencką kandydaturę kobiety, a także pretendenta czarnoskórego z racji jego rasy.

Tymczasem aż 29% Amerykanów we wspomnianym sondażu powiedziało, że raczej nie wybrałoby prezydenta-Mormona, a 26% - kandydata, który się kilkakrotnie rozwodził.

Szanse kandydata umniejsza jeszcze bardziej podeszły wiek. Aż 58% woli nie głosować na polityka mającego ponad 72 lata.

d1oiv5n

Wynik badań jest najbardziej pomyślny dla Baracka Obamy, jednego z czołowych kandydatów do demokratycznej nominacji prezydenckiej, charyzmatycznego czarnoskórego senatora z Chicago.

Także senator Hillary Clinton może mieć nadzieję, że jej płeć nie będzie miała decydującego znaczenia w decyzji wyborców co do jej kandydatury. Była Pierwsza Dama uchodzi jak dotąd za faworytkę wyścigu do partyjnej nominacji.

Mniej powodów do satysfakcji mają główni republikańscy kandydaci. Senator John McCain skończy 72 lata w roku najbliższych wyborów prezydenckich, a Rudolph Giuliani, popularny były burmistrz Nowego Jorku, ma już trzecią żonę.

Rezultaty sondażu są także nienajlepszą wiadomością dla Mitta Romney'a, innego liczącego się kandydata Republikanów, który jest wyznania mormońskiego. (mam)

Tomasz Zalewski

d1oiv5n

Podziel się opinią

Share
d1oiv5n
d1oiv5n
Więcej tematów