KNP bez kandydata w Katowicach. Niepoprawnie uzupełnili wniosek
W szale przedwyborczym Kongres Nowej Prawicy informował, że ich kandydatem na prezydenta Katowic jest Łukasz Cholewiński. Jednak jego nazwisko nie pojawiło się na oficjalnej liście kandydatów. Jak do tego doszło?
24.10.2014 12:04
Nowa Prawica nie wystawi w Katowicach jednak ani kandydata na prezydenta, ani kandydatów do Rady Miasta. Listy komitetu nie zostały zarejestrowane, bo... na części formularzy poparcia dla kandydatów do rady miejskiej zabrakło daty wyborów.
- Komitet wyczerpał możliwości procedury odwoławczej od decyzji Miejskiej Komisji Wyborczej w Katowicach. Ostateczna decyzja Państwowej Komisji Wyborczej, podtrzymująca zaskarżoną wcześniej decyzję komisarza wyborczego, i tym samym Miejskiej Komisji w Katowicach, zapadła w środę, 22 października - poinformował w czwartek dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach Wojciech Litewka.
Przedstawiciele KNP uważają, że w tej sytuacji są poszkodowani. Ich zdaniem Miejska Komisja Wyborcza w Katowicach powinna ich poinformować o takich niedopełnieniach wcześniej.
- Jesteśmy ofiarą biurokracji i urzędniczej złośliwości - oświadczył sekretarz regionu śląsko-dąbrowskiego KNP Dominik Kowalski. - Podnieśliśmy to nawet w odwołaniu, ale ostateczna decyzja jest dla nas i tak niekorzystna. Przyjęliśmy to po męsku. W tej sytuacji możemy w Katowicach prowadzić tylko kampanię do sejmiku województwa śląskiego i na niej się skoncentrujemy - dodawał polityk.
Kodeks wyborczy jasno mówi, że na każdej karcie z podpisami poparcia obywateli dla kandydatów powinna się znaleźć data wyborów. Kiedy jej zabraknie listy nie są zarejestrowane. A jak nie zarejestruje się listy do rady miasta, to i kandydata na prezydenta nie można wystawić. Najbardziej poszkodowanym wydaje się więc być Łukasz Cholewiński.
Bez Cholewińskiego mamy w Katowicach ośmiu kandydatów do tytułu prezydenta miasta: Krystynę Doktorowicz (komitet "My z Katowic"), Arkadiusza Godlewskiego (PO), Marcina Krupę (Forum Samorządowe i Piotr Uszok), Andrzeja Sośnierza (PiS), Adama Stacha (PSL), Marka Szczerbowskiego (SLD), Aleksandra Uszoka (RAŚ) oraz Jerzego Ziętka (niezależny).