PolskaKlich: przełom we współpracy Polski z USA

Klich: przełom we współpracy Polski z USA

Umowa o przełomowym charakterze - tak o podpisanym rano porozumieniu mówił szef MON. Ministrowie Bogdan Klich i Robert Gates podpisali w Krakowie umowę o współpracy sił specjalnych Polski i Stanów Zjednoczonych. Politycy przebywają na dwudniowym Nieformalnym Spotkaniu Ministrów Obrony Państw NATO.

19.02.2009 | aktual.: 19.02.2009 16:34

- Podpisanie memorandum o współpracy polskich i amerykańskich sił specjalnych w praktyce oznacza nie tylko wspólne działania tych formacji, ale też wspólne szkolenia i planowanie zadań - powiedział szef MON Bogdan Klich.

Klich jest gospodarzem nieformalnego dwudniowego szczytu ministrów obrony państw NATO, który rozpoczął się w Krakowie. Klich jako "historyczne porozumienie" określił memorandum o współpracy, które podpisał w Krakowie z sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem.

Szef MON podkreślił, że do tej pory polskie i amerykańskie siły specjalne prowadziły wspólne działania, ale nie było współpracy między dowództwem wojsk specjalnych w Polsce i amerykańskimi dowództwami operacji specjalnych.

- To oznacza, że będziemy uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach, że polscy "specjaliści" będą wspierani szkoleniowo przez stronę amerykańską, to także oznacza, że odbywać się będzie wspólne planowanie zadań, a to ma przełomowy charakter - ocenił Klich. Dodał, że polskie Dowództwo Wojsk Specjalnych będzie gotowe do kierowania operacjami specjalnymi poza granicami kraju w 2012 r.

Podczas spotkania z sekretarzem Gatesem poruszono temat budowy tarczy antyrakietowej, ale - tak jak się spodziewano - nie padły żadne nowe deklaracje, bo administracja prezydenta Obamy potrzebuje czasu na przegląd projektu budowy tarczy.

- To każe nam uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż zakończy się przegląd i ze strony nowej administracji w Waszyngtonie otrzymamy bardziej jasne i perspektywiczne stanowisko - dodał Klich.

Ujawnił też, że zaproponował sekretarzowi Gatesowi przedłużenie umowy na używanie przez polskie wojsko w Afganistanie 30 wozów cougar, które chronią przed minami. Zgodnie z umową mieliśmy ich używać do listopada.

- Poprosiłem sekretarza obrony, żeby przedłużyć ten okres leasingu i mam nadzieję, że to wystąpienie spotka się z pozytywną odpowiedzią - powiedział minister obrony.

Zaznaczył przy tym, że Polska nie planuje zwiększenia kontyngentu w Afganistanie i strona amerykańska to akceptuje.

Szef MON powiedział dziennikarzom, że rząd przewiduje możliwość udzielania gwarancji i poręczeń dla sektora zbrojeniowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który zostanie dokapitalizowany w tym celu. Być może też Agencja Uzbrojenia będzie mogła zaciągać kredyty i pożyczki, by z zewnętrznych źródeł pozyskiwać środki na pomoc zbrojeniówce.

Klich powiedział, że kilka dni temu poinformował o tych planach przedstawicieli central związkowych oraz zakładów zbrojeniowych, którzy przychylnie przyjęli te propozycje.

Według ministra Klicha, polski sektor zbrojeniowy powinien skorygować strategię działania - m.in. przestawić część produkcji na eksport, poszukiwać nowych rynków zbytu oraz zmienić charakter produkcji.

Pytany przez dziennikarzy o zadania stojące przed Paktem, Klich za najważniejsze z nich uznał dyskusję na temat nowej koncepcji strategicznej NATO.

- Ta koncepcja strategiczna winna odzwierciedlać nasze doświadczenia z Gruzji w sytuacji, w której na terenie suwerennego państwa odbyła się interwencja wojskowa innego państwa sąsiadującego - ocenił szef MON.

- To oznacza, że w nowej koncepcji strategicznej tradycyjne zobowiązania, wynikające z artykułu piątego Traktatu Waszyngtońskiego, powinny mieć dominującą rolę. NATO w tej nowej koncepcji strategicznej powinno zwrócić uwagę przede wszystkim, w jaki sposób doskonalić tradycyjne narzędzia dla obrony terytoriów krajów członkowskich przed ewentualnym zagrożeniem - dodał Klich

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)