Kleszcze w natarciu
Z roku na rok coraz więcej Polaków choruje na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych – ostrzegają lekarze. Kleszcze atakują już nie tylko w lasach, gdzie lubimy spędzać długie majowe weekendy, ale nawet na osiedlowych trawnikach polskich miast.
04.05.2005 | aktual.: 04.05.2005 08:14
Alarmujące statystyki
Od 2 lat największy wzrost zachorowań na choroby spowodowane przez kleszcza nastąpił w Polsce, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, we Francji, w Szwecji, Rosji, Czechach, Austrii i Niemczech. W naszym kraju rocznie notuje się około 250 przypadków zachorowań. Najbardziej narażone na atak kleszczy są osoby przebywające na Warmii i Mazurach, na Podlasiu, Mazowszu, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Kieleckiem.
Nieświadome ofiary
Zdaniem dr Ewy Marii Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Akademii Medycznej w Warszawie, w Polsce jest bardzo niska świadomość chorób wywoływanych przez kleszcze. – Tymczasem zachorować może każdy, kto ma to nieszczęście, że ukłuje go kleszcz zakażony wirusem lub bakterią albo gdy spożyje zainfekowane wirusem mleko – twierdzi dr Duszczyk. – Rzadziej jest to droga inhalacyjna: na przykład, gdy śpi się na sianie i wdycha odchody kleszczy – dodaje.
Gdzie nastąpi atak
Ukłucie kleszcza jest zupełnie nieodczuwalne. Typowe miejsca ukąszenia to głowa, uszy, ręce i nogi. – Okres wylęgania choroby jest krótki: od 1 do 8 dni – podaje dr Duszczyk. – W pierwszej fazie objawy przypominają infekcję grypową lub grypopodobną. Występuje wówczas temperatura do 38 stopni, bóle mięśni, stawów, bóle głowy oraz ogólne rozbicie.
Niestety, u niektórych osób może dojść do drugiego etapu choroby, który jest związany z poważnymi zaburzeniami – przestrzegają lekarze. Występuje wówczas bardzo wysoka gorączka, silny ból głowy, wymioty. Mogą pojawić się także drgawki, a nawet utrata świadomości. Co więcej, u osób dorosłych choroba ta, nawet jeżeli zakończy się pomyślnie, może łączyć się z długotrwałym okresem niezdolności do pracy. U 25% chorych zaobserwowano wystąpienie zespołu parkinsonowskiego, u 13,6% natomiast utratę słuchu.
Jak się chronić
• idąc do lasu, ubrać się tak, by zakryć jak największą powierzchnię ciała
• stosować preparaty odstraszające kleszcze
• gotować mleko pochodzące od krów, kóz i owiec
• jeśli znajdziemy u siebie kleszcza, należy delikatnie usunąć go pęsetą, chwytając za główkę i pociągając tak, by go nie zgnieść. Miejsce ukąszenia trzeba zdezynfekować
• przed wyjazdem na wakacje można się zaszczepić. Już dwa tygodnie po szczepieniu wytwarzają się przeciwciała
• trzeba pamiętać, że zapalenie mózgu i opon mózgowych nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Groźna jest też borelioza.