Trwa ładowanie...
d131ngt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kilka tysięcy ludzi demonstrowało w Budapeszcie w obronie demokracji na Węgrzech

Kilka tysięcy ludzi przeszło ulicami Budapesztu w proteście przeciw rządom centroprawicowego premiera Węgier Viktora Orbana, zarzucając mu wyeliminowanie z życia publicznego podstawowych demokratycznych wartości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kilka tysięcy ludzi demonstrowało w Budapeszcie w obronie demokracji na Węgrzech
(AFP, Fot: Yuri Kochetkov)
d131ngt

Marsz zorganizowały dwie grupy na Facebooku, które w przeszłości zwoływały marsze przeciw planom wprowadzenia podatku od internetu i przeciw nacjonalizacji prywatnych funduszy emerytalnych. Przyłączyły się do nich lewicowe i liberalne partie opozycyjne.

Organizatorzy namawiali do udziału w marszu, zwołanego pod hasłem "Na rzecz nowej republiki węgierskiej", w imię "wolności, obywatelskiej równości, równości w ponoszeniu ciężarów i niepodległości" - symboli republiki, które ich zdaniem zostały wyrugowane z życia publicznego przez Orbana i jego partię Fidesz.

Na demonstracji, która według organizatorów zgromadziła 5-10 tys. ludzi, przemawiał m.in. Zoltan Kesz, popierany przez lewicę niezależny polityk, który w niedawnych wyborach uzupełniających do parlamentu pokonał kandydata Fideszu. Nazwał on Orbana dyktatorem, który "od początku" ściągał Węgry w kierunku Moskwy.

d131ngt

Inicjatorzy niedzielnego protestu zapowiedzieli, że wystosują petycje w sprawie 19 inicjatyw referendalnych, które mają na celu "demontaż systemu" i rządu Orbana. Chodzi m.in. o walkę z korupcją i zmiany w gospodarce i oświacie, a także odtajnienie dokumentów dotyczących kluczowych inwestycji państwowych oraz o darmowe przejazdy autostradami i obwodnicami.

Demonstracja odbyła się w dniu święta narodowego, upamiętniającego rewolucję węgierską z lat 1848-1849 przeciw absolutnym rządom Habsburgów. Podczas tego powstania Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

d131ngt

Podziel się opinią

Share

d131ngt

d131ngt
Więcej tematów