PolskaKGP: w styczniu zamarzły 34 osoby, połowa z nich w ostatni weekend

KGP: w styczniu zamarzły 34 osoby, połowa z nich w ostatni weekend

Od początku roku z powodu wychłodzenia zmarły 34 osoby, z których aż 17 w ciągu ostatniego weekendu - wynika z najnowszych statystyk Komendy Głównej Policji. Policjanci podkreślają, że podczas mrozów szczególnej opieki wymagają bezdomni oraz osoby starsze.

KGP: w styczniu zamarzły 34 osoby, połowa z nich w ostatni weekend
Źródło zdjęć: © WP.PL | Sławomir Kowalewski

MSW oraz policja i strażacy przypominają, że takie osoby potrzebują większego wsparcia, szczególnie zimą, gdy temperatury spadają, a podczas dużych opadów śniegu poruszanie się bywa utrudnione.

W takich sytuacjach można dzwonić na numery alarmowe: 997, 112, 998 lub 999. Służby porządkowe, w tym policjanci i strażnicy miejscy, w całym kraju patrolują ulice, a w trakcie dużych mrozów sprawdzają ogródki działkowe, piwnice, pustostany i pozostałe miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i informują o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, bądź złej sytuacji materialnej, wymagają szczególnej troski. W ośrodkach wsparcia osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

- Zanim wyjdziemy z domu, dla własnego bezpieczeństwa załóżmy ciepłe ubranie i zjedzmy sycący posiłek. Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać, szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą mogą grozić zawaleniem - podkreślił rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski.

- Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne - bardzo niska temperatura, śliskie chodniki czy sypiący z nieba śnieg mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić ośrodek pomocy społecznej - dodał policjant.

Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej.

Tylko w województwie mazowieckim podczas zimy bezdomni mają do dyspozycji 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) posiadających łącznie prawie 3,5 tys. miejsc (1498 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Są to zarówno noclegownie i schroniska oferujące czasowy pobyt i pełne wyżywienie, jak też hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz opiekę.

Na Mazowszu działa również 25 jadłodajni i punktów żywienia (10 w stolicy), wydających dziennie ponad 5 tys. posiłków. W czasie zimy działają także punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a). Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl.

Zimą, podczas dogrzewania domów i mieszkań, znacznie częściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Państwowa Straż Pożarna przestrzega też przed zatykaniem i zaklejaniem przewodów wentylacyjnych.

Objawami zatrucia czadem mogą być nudności, senność i bóle głowy. Aby zapobiec zatruciom, można zainstalować czujniki tlenku węgla.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)