Trwa ładowanie...
d403k5h

Katowicki IPN ujawnia pierwsze "teczki" prześladowanym w PRL

Katowicki IPN ujawnił pierwsze "teczki" prześladowanym w PRL. Z tych akt można się dowiedzieć różnych niemiłych rzeczy - powiedział Witold Bryliński, który jako pierwszy oglądał swe "teczki". Chce on się dowiedzieć, kto na niego donosił, choć już się tego domyśla.

d403k5h
d403k5h

W czwartek trzy pierwsze osoby represjonowane w PRL przez służby bezpieczeństwa zapoznawało się ze swymi "teczkami" w katowickim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. W czytelni tajnych akt mogą oni czytać kopie akt, jakie na ich temat gromadziły organa represji PRL.

Jako pierwszy do katowickiego IPN wszedł Witold Bryliński. W 1953 r., wówczas jako nastolatek, został skazany na sześć lat więzienia, zwolniony w czasie "odwilży" w 1956 roku. Po raz kolejny był aresztowany i wyrzucony z pracy po pacyfikacji Huty Katowice na początku stanu wojennego w grudniu 1981 r.

Przeczytałem już kilka tomów, są to dokumenty UB. Lektura nie jest zbyt miła, są protokoły przesłuchań z UB i można się dowiedzieć różnych niemiłych rzeczy - powiedział dziennikarzom. Dodał, że zamierza wystąpić o odtajnienie nazwisk, które pojawiają się w aktach, choć - jak mówi - w prawie każdym wypadku domyśla się, o kogo może chodzić. (ajg)

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj