Katolicy świętują Niedzielę Palmową
Dziś Niedziela Palmowa. W Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna ona Wielki Tydzień. To najważniejsze siedem dni w całym kościelnym kalendarzu. Wierni uczestniczą w procesjach z palmami nawiązującymi do tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Podczas mszy dokonywany jest obrzęd poświęcenia palm - mówi ksiądz Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej. Duchowny wyjaśnia, że ten obrzęd jest już zapowiedzią Wielkanocy.
W Niedzielę Palmową w kościołach są czytane dwie ewangelie. Jedna o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Druga to opis Męki Pańskiej. - Z jednej strony radość, z drugiej smutek. To połączenie, który wiele mówi o człowieku - dodaje ksiądz Przemysław Śliwiński.
- "Kiedy Jezus wjeżdża do Jerozolimy ludzie zdają się do Niego wołać: . Ci sami ludzie kilka dni później będą krzyczeć "na krzyż z nim”. Dziś msza łączy te dwie postawy pokazując paradoks naszych zachowań - podkreśla ksiądz Przemysław Śliwiński.
Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym. Wypada zawszy siedem dni przed Wielkanocą. W tym roku 29 marca. W Niedzielę Palmową Kościół rzymskokatolicki obchodzi też Światowy Dzień Młodzieży. Jego inicjatorem był Jan Paweł II.
Niedziela Planowa w Watykanie
W Watykanie uroczystościom Niedzieli Palmowej przewodniczyć będzie już po raz trzeci papież Franciszek. Benedykt XVI ogłaszając swoją abdykację, chciał, aby w obchodach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy wziął już udział jego następca.
W 2013 roku Niedziela Palmowa przypadała jedenaście dni po wyborze Jorge Mario Bergoglio. Zbliża się więc trzecia Wielkanoc argentyńskiego papieża w Watykanie. W tym roku w Niedzielę Palmową przypada również 30. już światowy dzień młodzieży obchodzony na szczeblu diecezjalnym. Tym samym zacznie się ostatni rok przygotowań do złotu młodych katolików z całego świata, który ma się odbyć w przyszłym roku w Krakowie.
Jak zawsze mszę papieską w Watykanie rozpocznie poświęcenie i procesja z palmami oraz gałązkami oliwnymi. Te ostatnie przyjadą znów z południowego regionu Włoch Apulii, ale inaczej niż w przeszłości. A mianowicie w zaplombowanych ciężarówkach, ponieważ drzewa oliwne zaatakowała tam bakteria Xylella. Gałązki przeznaczone do Watykanu są zdrowe, a więc cenniejsze niż zwykle.
Zobacz także: Kilkumetrowe palmy wielkanocne w Łysych