Kartka z kalendarza - 2 sierpnia
Czwartek, 2 sierpnia, jest 214. dniem roku. Słońce w znaku Lwa wzeszło o godzinie 4.58, zajdzie o 20.25. Dzień będzie trwał 15 godzin i 27 minut. Imieniny obchodzą: Karina, Maria, Euzebiusz, Alfons i Gustaw.
Karina jest osobą skromną, łagodną i bardzo wrażliwą.
Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.
Euzebiusz to greckie imię określające mężczyznę pobożnego, bogobojnego, sprawiedliwego i łagodnego. Mężczyznę o tym imieniu cechuje spokój i wewnętrzna harmonia.
Gustaw ma silny charakter. Cechuje go żądza sukcesów i władzy. Jest bardzo uczuciowy, wierny w miłości i lojalny w przyjaźni.
Urodzeni 2 sierpnia to umysły analityczne, o dużych zdolnościach dyplomatycznych i organizacyjnych. W przekonaniach są stali, w uczuciach stabilni. Zawsze dotrzymują przyrzeczeń. Mają skłonności do apodyktyczności i częstej zmiany nastrojów.
Kalendarium
- 1755 - urodził się Jan Henryk Dąbrowski, generał, organizator Legionów Polskich we Włoszech.
- 1788 - zmarł Thomas Gainsborough, malarz angielski, wybitny portrecista i pejzażysta, członek Akademii Królewskiej w Londynie. Do najważniejszych jego dzieł należą "Błękitny chłopiec" i "Poranny spacer".
- 1799 - zmarł Jacques-Etienne Montgolfier, francuski wynalazca balonu.
- 1842 - podpisanie traktatu o ustanowieniu granicy państwowej między Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.
- 1897 - zmarł Adam Asnyk, poeta, dramatopisarz, autor cyklu sonetów i dramatów historycznych. Uczestnik powstania styczniowego.
- 1921 - zmarł Enrico Caruso, pierwszy włoski śpiewak, który zrobił światową karierę. Obdarzony nieprzeciętnym głosem, nazwany "królem tenorów", miał w repertuarze 67 ról operowych i ponad 500 piosenek.
- 1922 - zmarł Alexander Bell, amerykański fizyk, wynalazca telefonu.
- 1936 - zmarł Louis Bleriot, francuski lotnik, który jako pierwszy w świecie dokonał lotu przez Atlantyk.
- 1944 - w nocy na 3 sierpnia w Oświęcimiu-Brzezince hitlerowcy przeprowadzili likwidację tzw. obozu cygańskiego, mordując więzionych tam Romów. Zginęło wówczas 20 tys. Romów z całej Europy.
- 1945 - ogłoszenie przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej dekretu o amnestii dla wszystkich członków Podziemia.
- 1964 - rozpoczęła się wojna amerykańsko-wietnamska, która trwała do stycznia 1973 roku.
- 1975 - zmarł Fritz Lang, urodzony w Wiedniu, amerykański reżyser niemieckiego pochodzenia. Przedstawiciel ekspresjonizmu w kinie. Nakręcił słynną epopeję "Nibelungi", a dla Hollywood - "Gdy miasto śpi", "Tysiąc oczu doktora Mabuse".
- 1983 - siedem państw: Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan i Sri Lanka utworzyły organizację o nazwie Południowoazjatycka Współpraca Regionalna - SARC.