Kartka z kalendarza - 18 lipca
Środa, 18 lipca, 199. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.36, zajdzie o 20.47. Dzień będzie trwał 16 godzin i 11 minut. Imieniny obchodzą: Karolina, Erwin, Kamil, Szymon.
18.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Karolina to żeńska odmiana imienia Karol, oznaczającego wolnego człowieka. Kobieta o tym imieniu jest wykształcona, pracowita, ma szerokie zainteresowania. Nierzadko osiąga tytuły naukowe. Choć jest dociekliwa, to jednak nie potrafi systematycznie pracować, co nie przysparza jej dobrej sławy. Twierdzi nawet, że w bałaganie też tkwi metoda, która prowadzi do sukcesu. Ma zdolności przywódcze, chętnie kieruje grupą mężczyzn.
Imię Erwin pochodzi z języka germańskiego i znaczy : pan i przyjaciel. Mężczyzna o tym imieniu ma twórczy, a jednocześnie sceptyczny umysł. Ma wszelkie predyspozycje do zajmowania kierowniczych stanowisk, gdyż potrafi ze spokojem i bez nadużywania władzy, kierować ludźmi. Dobry adwokat, lekarz lub muzyk.
Imię Kamil ma łacińskie pochodzenie i oznacza szlachetnie urodzonego chłopca. Osoba o tym imieniu jest interesująca oraz zagadkowa. Potrafi swą osobowością zauroczyć towarzystwo. Chętnie bywa poza domem, szybko jedna sobie przyjaciół. Gruntownie wykształcony, krytycznie odnosi się do wszelkich pseudonaukowych doświadczeń. Bardzo zazdrosny.
Szymon to biblijne imię pochodzące z języka hebrajskiego. Oznacza Bóg wysłuchał. Szymon jest człowiekiem prostolinijnym, kochającym prawdę i sprawiedliwość. Jest przy tym bardzo tajemniczy, chroni swe prywatne życie. Wrażliwy na innych, stały w przekonaniach, pogodny, lubi doradzać i służyć pomocą.
Osoby urodzone 18 lipca liczą w życiu głównie na siebie. Są niezależne i samodzielne. Wysoko cenią własne możliwości. Realizując swoje plany często zmieniają poglądy i koncepcje.
Kalendarium
- 1100 - Zmarł Godfryd z Bouillon, pierwszy władca państwa, które powstało po zdobyciu Palestyny przez rycerstwo biorące udział w pierwszej wyprawie krzyżowej. Godfryd nie przyjął godności królewskiej i poprzestał na skromnym tytule "Obrońcy Grobu Świętego".
- 1418 - Wybuchło powstanie biedoty i pospólstwa wrocławskiego. Było to największe z powstań miejskich tego okresu.
- 1792 - Bitwa pod Dubienką. Zwycięstwo polskich wojsk pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad armią rosyjską.
- 1812 - Anglia i Rosja zawarły sojusz wymierzony przeciwko Napoleonowi I.
- 1870 - Urodził się Emil Młynarski, dyrygent, kompozytor, skrzypek, współzałożyciel i pierwszy dyrektor Filharmonii Warszawskiej. Zmarł 5 kwietnia 1935 roku.
- 1872 - Zmarł Benito Juarez Garcia, prezydent, polityk, bohater narodowy Meksyku. Dwukrotnie wybrany na prezydenta: w 1861 i 1867 roku. Urodził się 21 marca 1806 roku.
- 1900 - Henryk Sienkiewicz otrzymał w darze od społeczeństwa polskiego majątek Oblęgorek pod Kielcami. W roku 1900 pisarz obchodził jubileusz 25-lecia pracy literackiej.
- 1901 - Urodził się Stanisław Mikołajczyk, polityk ruchu chłopskiego, wicepremier rządu RP. Zmarł na emigracji w Waszyngtonie 13 grudnia 1966 roku.
- 1918 - Urodził się Nelson Mandela, prezydent i szef rządu RPA, były przewodniczący Afrykańskiego Kongresu Narodowego.
- 1920 - Urodził się Ludwik Benoit, aktor, odtwórca ról w filmach "Ewa chce spać" T. Chmielewskiego, "Pan Wołodyjowski" J. Hoffmana, "Mleczna droga" A. Kondratiuka oraz teatralnych "Skąpcu" i "Świętoszku" Moliera oraz "Cenie" A. Millera. Zmarł 3 listopada 1992 roku.
- 1927 - Urodził się Tadeusz Łomnicki, aktor teatralny i filmowy, odtwórca tytułowych ról w dramatach "Kariera Artura Ui", "Ja, Feurbach", "Szalbierz" oraz w filmach "Pokolenie", "Pan Wołodyjowski" i "Niewinni czarodzieje". Zmarł 22 lutego 1992 roku.
- 1927 - Urodził się Kurt Masur, niemiecki dyrygent, przez wiele lat dyrygował Orkiestrą Berlińskich Filharmoników, obecnie prowadzi The New York Philharmonic - jedną z najstarszych i najlepszych światowych orkiestr.
- 1928 - Otwarto transpirenejską linię kolejową, łączącą francuskie Pau z Saragossą. Podróżujący z Paryża do Madrytu przejeżdżali pod Pirenejami tunelem długości blisko ośmiu kilometrów.
- 1937 - Urodził się Jacek Fedorowicz, aktor, satyryk.
- 1947 - Statek "Exodus" przewożący do Palestyny 4500 nielegalnych emigrantów żydowskich został ostrzelany przez Brytyjczyków. Miesiąc później Żydzi, którzy nie chcieli wysiąść we Francji zostali przewiezieni do Hamburga, gdzie musieli zejść na ląd.
- 1947 - Król Wielkiej Brytanii Jerzy IV podpisał ustawę o niepodległości Indii.
- 1958 - Zmarł Henri Farman, pionier francuskiego lotnictwa, z wykształcenia malarz. Ustanowił wiele rekordów w sporcie samochodowym, kolarskim i w lotnictwie. Utworzył pierwszą w świecie szkołę "ślepego pilotażu". Jego zakłady nad Sekwaną produkowały samoloty - popularne "Farmany". Urodził się 26 maja 1874 roku.
- 1966 - USA wystrzeliły statek kosmiczny Gemini 10, który po raz pierwszy dokonał na orbicie okołoziemskiej udanego połączenia z bezzałogowym statkiem Agena 10.
- 1980 - Zmarła Hanna Januszewska, autorka książek dla dzieci i młodzieży, laureatka nagrody państwowej w 1980 roku. Autorka takich książek jak "Baśń o wędrującej Pyzie", "Siwa gąska, siwa", Baśnie polskie". Urodziła się 20 kwietnia 1905 roku.
- 1994 - W wyniku antysemickiego zamachu bombowego w centrum Buenos Aires zginęło 30 osób, a około 150 zostało rannych.