PolskaKartka z kalendarza - 13 lipca

Kartka z kalendarza - 13 lipca


13 lipca, piatek, jest 194. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.30, zajdzie o 20.52. Dzień będzie trwał 16 godzin 22 minuty.

Imieniny obchodzą: Małgorzata, Sara, Eugeniusz, Ernest, Benedykta.

Imię Małgorzata wywodzi się z języka greckiego i oznacza "perłę". Kobieta o tym imieniu bywa zmienna. Często zmienia podjęte decyzje, dlatego w swym otoczeniu może uchodzić za nieodpowiedzialną.

Sara jest imieniem biblijnym, pochodzi z języka hebrajskiego i znaczy "księżna, księżniczka". Sara jest kobietą delikatną, spokojną, potrafiącą doskonale poprowadzić dom. Uchodzi za osobę konsekwentną. Jest obdarzona talentami artystycznymi.

Imię Eugeniusz pochodzi z języka greckiego i oznacza "dobrze urodzony, ze szlachetnego rodu". Eugeniusz często bywa uparty, sentymentalny i lekkomyślny. Nie kieruje się zmysłem praktycznym.

Imię Ernest pochodzi z języka germańskiego i znaczy "poważny, oraz wytrwały". Mężczyzna o tym imieniu jest oryginalny i zdolny do wielkich czynów. Kocha ładne rzeczy i piękne kobiety. Może odegrać wybitną rolę w zawodzie handlowca, gdyż potrafi docenić wartość pieniędzy.

Po łacinie Benedykta znaczy "błogosławiona". Osoby o tym imieniu, starają się zawsze robić wszystko jako pierwsze. Są bardzo utalentowane.

Osoby urodzone 13 lipca są uzdolnione, wrażliwe i delikatne, nie mają jednak na tyle wytrwałości, by zdobyć znaczącą pozycję lub majątek. Zbytnio ufają innym. Czasem bywają nerwowe i szybko zrażają się trudnościami. Miłe usposobienie zyskuje im sympatię otoczenia.

Kalendarium

  1. 1521 - po raz pierwszy zabrzmiał dźwięk Dzwonu Zygmunta w katedrze na Wawelu.
  1. 1894 - urodził się Izaak Babel, rosyjski pisarz pochodzenia żydowskiego, nowelista i dramaturg, autor "Opowiadań odeskich" i "Armii konnej".
  1. 1918 - w Pradze powstała Czeska Rada Narodowa, która ogłosiła program niezawisłości i zażądała od Austrii uznania suwerenności Czech.
  1. 1927 - urodził się Joseph Ratzinger, niemiecki kardynał, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
  1. 1935 - Urodził się poeta, pisarz i badacz literatury - Jarosław Marek Rymkiewicz. W polskiej poezji uważany jest za czołowego przedstawiciela i teoretyka neoklasycyzmu. Swoje poglądy na poezję wyłożył w tomie esejów "Czym jest klasycyzm".
  1. 1949 - Watykańska Kongregacja Doktryny Wiary wydała dekret zakazujący pod karą ekskomuniki wstępowania do partii komunistycznej i jej popierania oraz propagowanie idei komunistycznych w druku.
  1. 1951 - Zmarł austriacki kompozytor Arnold Schoenberg, główny przedstawiciel wiedeńskiej szkoły dodekafonicznej; autor utworów orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych i wokalno-instrumentalnych.
  1. 1985 - na zawodach w Nicei rosyjski lekkoatleta Siergiej Bubka przekroczył kolejną granicę ludzkich możliwości, ustanawiając rekord świata w skoku o tyczce - 6 metrów.
  1. 2000 - w Waszyngtonie zmarł prof. Jan Karski - legendarny kurier AK, który jako pierwszy przekazał na Zachód osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez hitlerowców Polsce.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)