PolskaKartka z kalendarza - 12 lipca

Kartka z kalendarza - 12 lipca


12 lipca, czwartek, jest 193. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.29, zajdzie o 20.53. Dzień będzie trwał 16 godzin 24 minuty.

12.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Imieniny obchodzą: Weronika, Jan, Bruno i Gwalbert.

Imię Weronika wywodzi się z języka greckiego i oznacza "przynoszącą zwycięstwo". Kobiety o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. To dobre matki i wzorowe żony. Posiadają zamiłowanie do sztuki, lubią przyrodę i dobrą literaturę.

Jan wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "Bóg jest łaskawy". Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita. Ma duszę artysty, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi. Jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.

Bruno łączy się ze słowem "braun", które tłumaczy się jako "brunatny" lub "niedźwiedź". Osoby o tym imieniu są wrażliwe, ale stanowcze. Uparcie dążą do celu, nie zrażając się niepowodzeniami. Pomaga im w tym systematyczność, zdyscyplinowanie i zdolność do realnej oceny własnych możliwości. Jeśli ktoś ich skrzywdzi są pamiętliwi, a czasami - nawet mściwi. Trudno nawiązują kontakty, nie mają wielu przyjaciół ani znajomych.

Gwalbert pochodzi z języka germańskiego, a tłumaczy się je jako "sławny, wspaniały władca". Mężczyzna o tym imieniu jest szlachetny i stara się być sprawiedliwy. Jednak potrafi być zazdrosny, nieustępliwy i trudny w stosunkach międzyludzkich.

Osoby urodzone 12 lipca są wszechstronnie utalentowane. Umieją współżyć z innymi i dostosowywać się do zmiennych sytuacji. Są spostrzegawcze i przenikliwe, wcześnie przejawiają talenty dyplomatyczne. Działają powoli i rozważnie. Potrafią być przebiegłe.

Kalendarium

  1. 1536 - zmarł Erazm z Rotterdamu, filozof i reformator, jeden z najsławniejszych humanistów Odrodzenia.
  1. 1704 - Stanisław Leszczyński został wybrany na króla Polski na zjeździe elekcyjnym w Warszawie.
  1. 1884 - urodził się włoski malarz Amadeo Modigliani, sławny z pełnych ekspresji portretów i aktów o charakterystycznej, wydłużonej linii ciała i świetlistym kolorycie płócien.
  1. 1892 - urodził się Bruno Schulz, pisarz, grafik, rysownik, autor słynnych "Cynamonowych sklepów" i "Sanatorium pod klepsydrą".
  1. 1904 - urodził się Pablo Neruda, chilijski poeta, laureat nagrody Nobla.
  1. 1940 - W Londynie ukazał się pierwszy numer pisma polskiego rządu na emigracji "Dziennik Polski".
  1. 1979 - słynny alpinista Reinhold Messner zdobył najtrudniejszy szczyt Himalajów K-2. Dokonał tego bez butli tlenowej.
  1. 1979 - proklamowanie niepodległości Kiribati - święto narodowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)