Trwa ładowanie...

Kanadyjczycy zbierają fundusze na konserwację b. obozu Auschwitz

Kanadyjczycy zorganizowali akcję wsparcia konserwacji pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz. Celem kampanii "Canadians Remember" jest zgromadzenie co najmniej 2,5 mln dolarów kanadyjskich, czyli 7,25 mln zł - podało w komunikacie Muzeum Auschwitz.

Share
Kanadyjczycy zbierają fundusze na konserwację b. obozu Auschwitz
Źródło: WP.PL
d2kwxr1

- Jeszcze nigdy nie było tak ważne, by Kanadyjczycy zdali sobie sprawę, iż konserwacja autentycznego miejsca trwa każdego dnia. Ich Pomoc może zapewnić, że przyszłe pokolenia ludzi z całego świata będą mogły zobaczyć i wyciągać wnioski z tragicznych lekcji Auschwitz - uważa pomysłodawca projektu Rob Carter.

Jak podkreślił, w Kanadzie można wciąż odnaleźć wiele rzeczy, które łączą się z historią Auschwitz. - Wiele opowieści o kanadyjskich sukcesach ma związek z emigrantami, ocalałymi z Holokaustu, którzy przybyli do tego kraju po II wojnie światowej - wyjaśnił.

d2kwxr1

Carter w ubiegłym roku odwiedził były obóz. Ta wizyta zainspirowała go do działania. - W pewien symboliczny sposób inicjatywa pokazuje siłę autentyzmu Miejsca Pamięci. To bowiem wizyta na terenie byłego obozu skłoniła prywatne osoby do rozpoczęcia zbiórki. Dzięki obywatelskiej inicjatywie bardzo wiele osób ma szansę pomóc i włączyć się w projekt zachowania historycznego miejsca - podkreśla dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował, że wszystkie zebrane pieniądze zasilą fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Jej celem jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro, z których odsetki pozwolą na prowadzenie systematycznych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. W ubiegłym roku w tym celu wykorzystano ok. 3,5 mln zł, w bieżącym ma to być ok. 5,5 mln zł, a w przyszłym 7 mln zł. Priorytetem jest konserwacja 45 baraków murowanych w byłym obozie kobiecym w Birkenau.

Fundację wsparło dotychczas 31 państw. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy - 60 mln euro, a także Stany Zjednoczone - 15 mln dolarów i Polska - 10 mln euro. Kanada postanowiła przekazać 400 tys. dolarów. Suma deklaracji wynosi obecnie ok. 102 mln euro. W zebraniu pozostałych 18 mln euro pomóc mają darczyńcy indywidualni w ramach projektu "18 Filarów Pamięci". Organizatorzy akcji "Canadians Remember" chcą, aby jednym z takich filarów stali się obywatele Kanady.

Zgładzono co najmniej 1,1 mln ludzi

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

d2kwxr1

Podziel się opinią

Share
d2kwxr1
d2kwxr1
Więcej tematów