Kalejdoskop gospodarczy - 7 czerwca
- Ekonomiści zaskoczeni głębokim spadkiem cen żywności, po raz
kolejny obniżyli prognozy inflacji na maj, a równocześnie wzrosły
ich oczekiwania na kolejną obniżkę stóp już w czerwcu.
- Spadek inflacji w maju został uwzględniony przez Radę Polityki Pieniężnej przy ostatniej decyzji o obniżce stóp i nie powinien rozbudzać nadziei na redukcję w czerwcu - poinformował członek Rady Janusz Krzyżewski.
- Zdaniem Cezarego Józefiaka z Rady Polityki Pieniężnej cel inflacyjny RPP na przyszły rok powinien zostać ustalony jak nie przekraczający 4%, a nie być ujęty widełkowo, jak w ostatnich latach.
- Członek Rady Polityki Bogusław Grabowski powiedział w piątek, że polityka monetarna nie powinna reagować na głęboki spadek inflacji spowodowany czynnikami podażowymi.
- Złoty osłabł o 1,8 gr wobec dolara i o 1,4 gr wobec euro w porównaniu z czwartkowym zamknięciem, osiągając pod koniec dnia poziom 4,02 za USD i 3,80 za euro.
- Na zamknięciu piątkowej sesji WIG 20 spadł o 1,15% i wyniósł 1364,56 pkt. Wzrósł kurs akcji 25 spółek, 69 spadł, a 27 nie zmienił się. Akcjami 12 firm nie handlowano.
- Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w maju o 300,2 mln USD, do 27 524,9 mln USD, z 27 224,7 mln USD w kwietniu - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.
- Przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nowelizacji ustawy o NBP jest lepszy od pozostałych, ponieważ nie narusza niezależności Rady Polityki Pieniężnej - uważa Rafał Zagórny z Platformy Obywatelskiej.
- Liga Polskich Rodzin chce, by koszty kredytu i poziom inflacji były ustalane przez rząd wraz z zarządem NBP i zatwierdzane przez Sejm. Obecnie ustala je Rada Polityki Pieniężnej.
- Premier Leszek Miller chciałby, aby prezes NBP Leszek Balcerowicz jeszcze częściej głosował za obniżaniem stóp procentowych, jednak w wywiadzie radiowym uchylił się od odpowiedzi, czy poprze uchwałę wzywającą szefa NBP do ustąpienia.
- Premier Leszek Miller powołał w środę Marka Wejtko na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.
- Kapitał netto zainwestowany przez zagranicę w polskie papiery wartościowe spadł w 2001 roku do 1 mld 066 mln USD wobec 2 mld 676 mln USD w 2000 roku - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.
- Obsługą umów offsetowych będą zajmować się banki państwowe zdecydował w piątek Sejm, przyjmując poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy offsetowej.
- Sejm uchwalił w piątek ustawę o likwidacji Generalnego Inspektoratu Celnego od 30 czerwca 2002 roku i przeniesieniu jego zadań do organów kontroli skarbowej.
- Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych.
- Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zakłada ona zwolnienie z tego podatku umowy pożyczek, bez względu na ich kwotę, udzielanych przedsiębiorcom otwierającym działalność gospodarczą.
- Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o regulacji rynku mleka, przewidującą przyspieszenie terminu stosowania dopłat dla rolników - z 1 października na 1 lipca tego roku.
- Łatwiej niż obecnie będzie można zakładać prywatne firmy lotnicze zajmujące się przewozami i obsługą lotnisk - zakłada przyjęte w piątek przez Sejm prawo lotnicze.
- Najsłabszym punktem polskiej polityki konsumenckiej są trudności w dochodzeniu indywidualnych roszczeń w sądach oraz niewystarczająca edukacja polskiego społeczeństwa - oceniła wiceprezes UOKiK, Elżbieta Ostrowska.
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła pobierać opłaty za znakowanie zwierząt, wydawanie paszportów i ksiąg rejestracji zwierząt - zdecydowali w piątek posłowie.
- Przeprowadzenia kontroli w supermarketach i hipermarketach domagają się posłowie Ligi Polskich Rodzin. Projekt takiej uchwały zgłosił na piątkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Robert Strąk z Ligi.
- Ministerstwo Skarbu Państwa zdementowało piątkowe informacje agencji Dow Jones jakoby niemiecka spółka E.ON dostała wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu G-8.
- MG Rover chce być inwestorem w warszawskim zakładzie Daewoo-FSO na Żeraniu - poinformował w piątek w czasie konferencji prasowej Stewart McKee z firmy MG Rover.
- Powołanie New Small Company, nowej spółki na bazie majątku produkcyjnego Daewoo-FSO, możliwe jest do końca czerwca - poinformował w piątek po konferencji prasowej Janusz Woźniak, wiceprezes Daewoo-FSO.
- Rozpoczęło się NWZA Daewoo-FSO, które ma zdecydować o powołaniu NSC (tzw. new small company), nowej spółki produkcyjnej na bazie części majątku żerańskiej fabryki, co ma uchronić Daewoo-FSO przed upadłością.
- W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otwarto w piątek pierwszy zakład produkcji skrzyni biegów Toyoty w Europie. Wartość inwestycji Toyoty wyniesie 400 mln euro i da zatrudnienie tysiącu mieszkańców regionu.
- Już niedługo będzie można znów sprowadzać do Polski rozbite samochody - poinformował wiceminister gospodarki Maciej Leśny. Auta będą jednak poddawane drobiazgowym badaniom i będą remontowane tylko w koncesjonowanych warsztatach.
- Austriacki koncern paliwowy OMV chce wejść na polski rynek jedynie poprzez współpracę z PKN Orlen. Austriacka firma nie zamierza przejmować żadnej sieci stacji benzynowych ani budować własnej - poinformował prezes OMV Wolfgang Ruttenstorfer.
- Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego pracowników Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA Janusz Gajek powiedział w piątek, że Komitet wstrzymuje się do niedzieli z podjęciem wszelkich działań.
- Trzy związki zawodowe działające w Zakładach Azotowych "Puławy" zawiązały Komitet Protestacyjny. Zapowiadają protesty przeciwko rządowym planom restrukturyzacji branży chemicznej.
- Walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU Życie zmieniło radę nadzorczą spółki i nie udzieliło absolutorium poprzedniemu zarządowi.
- Prezes PZU SA Zdzisław Montkiewicz szacuje, że w 2002 roku spółka osiągnie bardzo dobry wynik finansowy. Największy polski ubezpieczyciel zaprezentuje swoją strategię na najbliższe lata na początku lipca.
- Telekomunikacja Polska SA wyemitowała krótkoterminowe obligacje o łącznej wartości nominalnej 50 mln zł z terminem wykupu 9 września 2002 roku.
- Netia Telekom jest przeciwna, a Telefonia Dialog popiera zamianę opłat koncesyjnych na akcje operatora, które objąłby Skarb Państwa. Obaj operatorzy zgadzają się z koncepcją zamiany należności na inwestycje, ale bez ograniczeń.
- Sąd w Londynie zobowiązał Elektrim SA i Elektrim Finance B.V. do zapłaty 494,6 mln euro z tytułu emisji obligacji zamiennych.
- Norweska grupa Orkla Media, która jest właścicielem 51% udziałów w Presspublice, złoży w przyszłym tygodniu rządowi propozycję kupna kolejnego pakietu udziałów.
- Zgromadzenie wierzycieli Zakładów Odzieżowych Bytom SA podjęło w piątek w Katowicach uchwałę w sprawie przyjęcia propozycji układowych spółki - poinformował sędzia-komisarz.
- Od soboty rozpocznie działalność jasielska podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej -poinformował w piątek rzecznik burmistrza Jasła Wojciech Piękoś. Miasto liczy na ok. półtora tysiąca nowych miejsc pracy.
- Najemcy nadal częściej będą wybierać biurowce zlokalizowane poza centrum Warszawy ze względu na niższe stawki czynszów, coraz lepszą jakość biur i większą liczbę miejsc parkingowych - uważają analitycy Cushman&Wakefield Healey& Baker.
- Wartość polskiego rynku informatycznego w 2001 roku wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 8% - do 12,4 mld zł. Największą firmą informatyczną w Polsce jest Hewlett-Packard Polska - wynika z raportu TOP 200.
- Japoński koncern Honda Motor Co prowadzi negocjacje z chińskimi władzami na temat budowy w Chinach drugiej fabryki tego koncernu, w której Honda zamierza produkować małe auta - poinformował dziennik "Nihon Keizai".
- Druga w Kaliszu giełda hurtowa - Centrum Handlu Produktami Rolnymi Agro-Kal sp. z o.o. (CHPR) - na przełomie czerwca i lipca rozpocznie działalność.
- Ceny ropy naftowej na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie spadły w piątek wczesnym popołudniem o niecały 1%.
- Liczba bezrobotnych w Niemczech zwiększyła się w maju o 60.000 osób - podał w piątek Federalny Urząd Pracy. To jest 10 razy więcej niż spodziewali się ekonomiści.
- Stopa bezrobocia w USA niespodziewanie spadła w maju do 5,8% z 6,0% w kwietniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy. (mp)