Kalejdoskop gospodarczy - 3 lipca
- Ministerstwo Gospodarki chce w 2003 r. przeznaczyć z budżetu
państwa 300 mln zł na wspieranie inwestycji - zapowiedziała w
środę Ewa Freyberg, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
- Ministerstwo Infrastruktury odroczyło niezależnym operatorom, m.in. spółkom Netii Telekom, Telefonii Dialog i El-Netowi, do końca roku płatności rat za koncesje telekomunikacyjne.
- Wiceminister finansów Irena Ożóg powiedziała w środę, że nie złożyła dymisji. Media donosiły, że kilku wiceministrów finansów, w tym Ożóg, podało się do dymisji.
- Sejm odesłał w środę do prac w komisjach pilny projekt nowelizacji o utworzeniu Agencji Rynku Rolnego. Zmiany w ustawie umożliwią agencji przekazywanie nadwyżek żywności na potrzeby m.in. pomocy społecznej.
- Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych do prac w Komisji Europejskiej. Podczas drugiego czytania posłowie spierali się o propozycję wyłączenia bezzwrotnych środków unijnych poza budżet państwa.
- Odpowiedzialność klienta do 150 euro od chwili utraty karty do zgłoszenia tego faktu wydawcy - to jeden z przepisów projektu ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych, nad którym debatowali w środę posłowie.
- Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym do komisji nadzwyczajnej, która rozpatruje projekty ustaw pakietu "Przedsiębiorczość-Rozwój - Praca".
- Zdaniem prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Arkadiusza Krężela, już w najbliższy poniedziałek możliwe będzie wznowienie produkcji w Stoczni Szczecińskiej.
- Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim, na wniosek byłego zarządu Famegu SA, postanowił umorzyć postępowanie układowe spółki. Nowy zarząd zamierza zaskarżyć to postanowienie.
- Podczas środowej sesji kurs akcji Optimusa SA notuje kolejne spadki, tym razem w granicach 7-8%. Zdaniem analityków jest to dalszy ciąg reakcji inwestorów na wtorkowe zatrzymanie Romana K., założyciela i byłego prezesa Optimusa.
- ITI Holdings SA przełożył ofertę publiczną ze względu na złe warunki rynkowe - poinformowała w środę spółka. Nie podano nowego terminu oferty.
- Kontrakt na dostawę stu nowoczesnych wagonów do przewozów samochodów i kontenerów dla szwajcarskiej firmy Ferriere Cattaneo podpisała w środę Fabryka Wagon SA w Ostrowie Wielkopolskim.
- Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawi w czwartek bez zmian podstawowe stopy procentowe - oceniają analitycy.
- Kurs wspólnej waluty spadł w środę poniżej 97,70 centów USA za jedno euro po publikacji danych o spadku liczby nowych bezrobotnych w USA - informują dealerzy.
- Złoty osłabł w środę o 2,3 gr wobec USD i o 0,5 gr wobec euro w porównaniu z wtorkowym zamknięciem, osiągając o godz. 14.40 poziom 4,10 za USD i 4,01 za euro, a o godz. 15.12 (odpowiednio) 4,08 i 4,00.
- Na zamknięciu środowej sesji WIG 20 spadł o 0,1% i wyniósł 1.173,68 pkt. Na rynku ciągłym wzrósł kurs akcji 43 spółek, 58 spadł, a 19 nie zmienił się. Akcjami 13 firm nie handlowano.
- Ze względu na kłopoty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z identyfikacją zaległych składek, otwarte fundusze emerytalne (OFE)
raczej nie dostaną obligacji Skarbu Państwa w tym roku - podał wiceminister pracy Krzysztof Pater.
- Komisja Nadzoru Bankowego zdecydowała o uchyleniu powołania Kazimierza Małeckiego na stanowisko kuratora nadzorującego program naprawczy PKO BP. KNB zgodziła się, aby został on członkiem zarządu PKO BP - podała KNB w komunikacie.
- Kontrakt na dostawę stu nowoczesnych wagonów do przewozów samochodów i kontenerów dla szwajcarskiej firmy Ferriere Cattaneo podpisała w środę Fabryka Wagon SA w Ostrowie Wielkopolskim. (mp)