WAŻNE
TERAZ

Idzie uderzenie w Glapińskiego? Oto plan ukarania go za SAFE 0 proc.

Kaczyński ustąpi pola? Sensacyjny scenariusz w PiS

W PiS krąży sensacyjny scenariusz dotyczący przyszłości partii. Zgodnie z nim Jarosław Kaczyński miałby ustąpić ze stanowiska prezesa. Pojawiło się również nazwisko polityka, który w przyszłości mógłby zostać premierem.

Jarosław KaczyńskiJarosław Kaczyński
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Justyna Lasota-Krawczyk

Co musisz wiedzieć?

  • Kongres PiS odbędzie się 28 czerwca. Wtedy zostaną wybrane nowe władze partii na kolejną kadencję.
  • Przemysław Czarnek jest wymieniany jako premier w potencjalnym koalicyjnym rządzie PiS i Konfederacji.
  • Jarosław Kaczyński może zmienić swoją rolę w partii, co otwiera dyskusję na temat przyszłości przywództwa w PiS.

Rozmowy o przyszłości PiS

W PiS trwa intensywna dyskusja na temat przyszłości partii i jej przywództwa, oficjalne rozmowy zostaną podjęte 28 czerwca podczas kongresu partii. Pojawia się coraz więcej scenariuszy dotyczących przyszłego kierownictwa partii, a także szefa ewentualnego przyszłego rządu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Syn Nawrockiego w Kancelarii Prezydenta? Jest odpowiedź posła PiS

- Przed nami decyzja dotycząca tego, jak będzie wyglądał nie tylko PiS, ale cała prawica. Dlatego trwa przeciąganie liny między różnymi frakcjami. Moim zdaniem to bardzo czytelne, że Przemysław Czarnek jest dziś na prostej drodze do bycia premierem - mówi w rozmowie z Onetem poseł z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Przemysław Czarnek, były minister edukacji, był wymieniany jako potencjalny kandydat na premiera już w 2023 roku, jego ambicje nie są więc niczym nowym. Były minister edukacji był też brany pod uwagę jako kandydat PiS na prezydenta. Ostatecznie partia postawiła na niezwiązanego z polityką Karola Nawrockiego, który ostatecznie został wybrany na prezydenta.

Prosta droga do premierostwa?

Bycie sztabowcem Karola Nawrockiego w ostatecznym rozrachunku opłaciło się Czarnkowi. Budował swoją pozycję nie tylko w kontakcie z mediami, ale, co nawet może okazać się ważniejsze, pogłębiał relacje z politykami Konfederacji. "To sprawia, że dziś wymieniany jest jako postać, która mogłaby przed wyborami w 2027 r. skonsolidować prawicę i stanąć na czele rządu po wygranych przez nią wyborach" - czytamy w publikacji Onetu.

Jakie zmiany czekają PiS?

Zbliżający się kongres PiS, zaplanowany na 28 czerwca, jest kluczowym momentem dla partii. Wybory nowych władz mogą przynieść istotne zmiany w strukturze przywództwa. Jarosław Kaczyński, mimo że jest uważany za triumfatora po wygranej Karola Nawrockiego, może zmienić swoją rolę w partii.

Wśród potencjalnych następców wymienia się Mariusza Błaszczaka i Mateusza Morawieckiego, choć ten ostatni nie cieszy się dużą popularnością wśród członków Prawa i Sprawiedliwości.

- Wkrótce może zapaść decyzja, że prezes Kaczyński zajmie w partii bardziej strategiczną pozycję, a prezesem będzie ktoś inny. Żeby nie było, prezes nigdzie się nie chowa, on jest dziś wielkim triumfatorem, bo wykreował właśnie czwartego prezydenta RP, ale taki scenariusz jest realny - mówi polityk z otoczenia Morawieckiego.

Czy Jarosław Kaczyński ustąpi z fotela prezesa?

Spekulacje na temat przyszłości Jarosława Kaczyńskiego jako prezesa PiS są coraz głośniejsze. Choć sam Kaczyński nie potwierdza tych doniesień, w partii krążą plotki o jego możliwym ustąpieniu z funkcji prezesa. Decyzje, które zapadną na kongresie, mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości PiS i całej prawicy w Polsce.

Źródło: Onet

Wybrane dla Ciebie
Prom do Gdyni wstrzymany. Około 200 pasażerów utknęło w Karlskronie
Prom do Gdyni wstrzymany. Około 200 pasażerów utknęło w Karlskronie
"Nasz kraj nigdy się nie poddaje". Oklaski dla Morawieckiego w USA
"Nasz kraj nigdy się nie poddaje". Oklaski dla Morawieckiego w USA
Michał Rachoń zatrzymany? Jest stanowisko policji
Michał Rachoń zatrzymany? Jest stanowisko policji
Trump blisko przełomu? Doradca mówi o końcu konfliktów
Trump blisko przełomu? Doradca mówi o końcu konfliktów
Liderzy Iranu błagają o pokój? Trump: "boją się o tym powiedzieć"
Liderzy Iranu błagają o pokój? Trump: "boją się o tym powiedzieć"
Seria izraelskich ataków. Niespokojna noc na Bliskim Wschodzie
Seria izraelskich ataków. Niespokojna noc na Bliskim Wschodzie
Działo się w nocy. USA usuwają dwa nazwiska z listy celów w Iranie
Działo się w nocy. USA usuwają dwa nazwiska z listy celów w Iranie
Dziwne nagrania na koncie Białego Domu. "Wkrótce start, prawda?"
Dziwne nagrania na koncie Białego Domu. "Wkrótce start, prawda?"
Nowy sondaż na Węgrzech. Widać wyraźny trend
Nowy sondaż na Węgrzech. Widać wyraźny trend
Łukaszenka u Kim Dzong Una. Zwrócili uwagę na znaczący gest
Łukaszenka u Kim Dzong Una. Zwrócili uwagę na znaczący gest
Orlen reaguje na słowa Obajtka ws. cen paliw. "Odkłamujemy"
Orlen reaguje na słowa Obajtka ws. cen paliw. "Odkłamujemy"
Jednostka GROM z nowym dowódcą. Szef MON ogłosił
Jednostka GROM z nowym dowódcą. Szef MON ogłosił