Trwa ładowanie...
dvrj5ob

Kaczmarek: termin zniesienia kontroli na granicach nie jest zagrożony

Przygotowania do przystąpienia Polski do strefy Schengen przebiegają zgodnie z planem, a wyznaczony na koniec tego roku termin zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach UE nie jest zagrożony - zapewnił minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek po spotkaniu w Berlinie z szefem niemieckiego MSW Wolfgangiem Schaeuble.

Share
dvrj5ob

Janusz Kaczmarek zaznaczył, że było to pierwsze polsko-niemieckie spotkanie na szczeblu ministrów po zakończonym w sobotę szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Ze względu na spór o system głosowania przed szczytem i w jego trakcie doszło do polsko-niemieckich zadrażnień.

Kaczmarek podkreślił, że współpraca resortów spraw wewnętrznych, szczególnie policji i służb granicznych obu krajów, jest bardzo dobra.

Zgodnie stwierdziliśmy, że harmonogram czasowy jest dotrzymywany i że 31 grudnia 2007 roku to dzień, w którym będzie można mówić o skonsumowaniu całego dorobku Schengen przez wszystkie nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej - powiedział minister.

Zgodnie z ustalonym w ubiegłym roku kalendarzem, kontrole na lądowych i morskich przejściach granicznych mają być zniesione ostatniego dnia tego roku. Kontrole graniczne na lotniskach miałyby zniknąć najpóźniej do 29 marca 2008 roku.

dvrj5ob

Do porozumienia Schengen przystąpią: Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia. Ostateczną decyzję o zniesieniu kontroli podejmą jesienią ministrowie spraw wewnętrznych UE po upewnieniu się, że granice w nowych krajach są odpowiednio zabezpieczone i sprawnie działa System Informacji Schengen, umożliwiający wymianę informacji pomiędzy organami ścigania.

Strona niemiecka bardzo wysoko oceniła współpracę z polskimi służbami podczas piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech w lecie 2006 roku - podkreślił Kaczmarek. Niemcy zapewniają, że są gotowi udzielić Polsce pomocy zarówno w trakcie Euro 2012, jak i w czasie przygotowań do turnieju.

Polska przejmie w drugiej połowie roku przewodnictwo w grupie G6 - sześciu największych krajów Unii. Ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski spotkają się w październiku w Warszawie. Ostatnie spotkanie tej szóstki odbyło się jesienią ubiegłego roku w niemieckim Heiligendamm. Polska chce, by tematami wiodącymi tego spotkania była walka z międzynarodowym terroryzmem, organizacja Euro 2012 oraz migracja ludności.

Jacek Lepiarz

dvrj5ob

Podziel się opinią

Share
dvrj5ob
dvrj5ob
Więcej tematów