Trwa ładowanie...
d2fzzjw
17-10-2014 09:40

Już 29 ofiar śmiertelnych lawin i burz śnieżnych w Himalajach

Już co najmniej 29 zagranicznych wspinaczy i nepalskich przewodników górskich zginęło od początku tygodnia wskutek burz śnieżnych i lawin w Himalajach w Nepalu - poinformowały władze tego kraju. Dziś rozszerzono zakres poszukiwań wielu zaginionych.

d2fzzjw
d2fzzjw

Wcześniej informowano już o 32 ofiarach śmiertelnych.

W burzy śnieżnej i lawinie, która nawiedziła na początku tygodnia nepalską część najwyższych gór świata, śmierć poniosło co najmniej 24 zagranicznych wspinaczy i nepalskich przewodników. Ciała odnalezione na bardzo popularnej trasie trekkingowej wokół Annapurny (8091 metrów n.p.m.). Według polskiego MSZ wśród ofiar zejścia lawiny jest trzech Polaków.

Inna lawina, która zeszła przy obozie założonym na Dhaulagiri (8176 metrów n.p.m.), pogrzebała dwóch słowackich himalaistów i trzech przewodników z Nepalu; ich ciała odnaleziono w czwartek.

Jak podaje portal BBC News, do tej pory uratowano 220 osób, które w szczycie sezonu trekkingowego wybrały się w wysokie góry. Wiele osób jest zaginionych, ale BBC nie precyzuje, jaka to dokładnie liczba. W czwartek władze Nepalu podawały, że nie mają kontaktu z około 100 osobami.

d2fzzjw

Śmigłowce mogły na nowo w piątek podjąć akcję poszukiwawczą dzięki poprawie pogody. Wysoki rangą przedstawiciel nepalskich władz w dystrykcie Mustang, Baburam Bhandari, powiedział, że teraz helikoptery prowadzą poszukiwania nad większym obszarem.

Tymczasem nepalski rząd ogłosił utworzenie specjalnego komitetu do monitorowania i koordynowania akcji ratunkowej po tym, jak został skrytykowany, że nie robi wystarczająco wiele, aby pomóc wspinaczom uwięzionym na popularnej trasie wokół Annapurny. Komitet ma koordynować działania wojska, policji, administracji lokalnej i zwykłych ludzi.

d2fzzjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fzzjw
Więcej tematów