Trwa ładowanie...
d6y56t6
d6y56t6
domena

Już 2,5 miliona domen europejskich

W czwartek, kilka minut po godzinie szóstej zarejestrowano 2.5 - milionową domenę europejską. Tak duża liczba zarejestrowanych nazw w tym rozszerzeniu imponuje, bowiem domena europejska dostępna jest na rynku zaledwie od półtora roku.
Share
d6y56t6

Tak dobry wynik rejestracji domen europejskich sprawił, że rozszerzenie .eu stało się jednym z czołowych na świecie. Jest to ósme najchętniej wybierane rozszerzenie na świecie, a trzecie w Europie. Z rozszerzeń związanych ze starym kontynentem popularniejsze są tylko dwie domeny narodowe - brytyjska (co.uk) oraz niemiecka (.de)

Otwarta rejestracja domen europejskich rozpoczęła się w kwietniu 2007 roku. Zainteresowanie Internautów od razu było bardzo duże, domeny w fazie otwartej chętnie rejestrowały zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Liczba rejestrowanych domen rosła, by w lipcu 2007 przekroczyć 2,5 miliona. Oznacza to, że średnio co miesiąc Internauci rejestrują niemal 160 tys. domen europejskich.

Do rejestrowania domeny europejskiej zachęcała przede wszystkim duża dostępność wolnych nazw w tym rozszerzeniu. Choć w okresie Sunrise pierwszeństwo w rejestrowaniu domen miały firmy posiadające zastrzeżony znak towarowy, to wiele atrakcyjnych nazw można było jeszcze zarejestrować w okresie otwartej rejestracji. O wiele łatwiej było także znaleźć dostępną nazwę w domenie europejskiej, niż w istniejących już od lat rozszerzeniach narodowych czy globalnych.

d6y56t6

Polska od początku znajdowała się w czołówce krajów rejestrujących domeny europejskie. Pod względem liczby zarejestrowanych domen znajdujemy się na ósmej pozycji wśród krajów europejskich, z niemal 90 tys. zarejestrowanych domen. Na czele stawki, niezmiennie od początku wprowadzenia domeny .eu, pozostają Niemcy.

W Polsce liderem rejestracji domen europejskich jest firma NetArt. Za pośrednictwem tych serwisów polscy Internauci zarejestrowali 30% nazw w domenie europejskiej. Jak prognozuje Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu i PR NetArt, zainteresowanie domenami europejskimi może w niedługim okresie czasu jeszcze bardziej wzrosnąć. "EURid, czyli administrator domeny europejskiej zobowiązał się do wprowadzenia możliwości rejestracji nazw ze znakami narodowymi w rozszerzeniu .eu w ciągu półtora roku. To z pewnością będzie impuls do rejestrowania tych domen. Wydaje się, że tym razem będą one skierowane bardziej na zaspokojenie potrzeb domenowych na rynkach lokalnych, narodowych, a nie na całą wspólnotę europejską." - podsumowuje przedstawiciel NetArt.

Obserwacja losów domeny europejskiej jest obecnie szczególnie ciekawa w kontekście planowanego wprowadzenia na rynek domeny azjatyckiej - .asia. Jej wprowadzenie będzie kolejną okazją do porównań potencjału i dynamiki rynków europejskiego i azjatyckiego.

d6y56t6

Podziel się opinią

Share
d6y56t6
d6y56t6
Więcej tematów