Trwa ładowanie...
22-02-2014 14:50

Julia Tymoszenko uwolniona z kolonii karnej

Julia Tymoszenko wyszła na wolność. - Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko krótko po wyjściu z więzienia w Charkowie, gdzie odsiadywała karę za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją, udała się na Majdan Niepodległości w Kijowie - przekazał opozycyjny deputowany Arsenij Jaceniuk.

Share
d16bswm

Krótko po wyjściu ze szpitala kolejowego w Charkowie, gdzie była leczona w czasie odsiadywania kary z powodu problemów z kręgosłupem, była premier udała się na Majdan Niepodległości w Kijowie.

Na stronie internetowej swojej partii Batkiwszczyna Tymoszenko napisała, że "dyktatura na Ukrainie załamała się". Dodała, że należy uczynić wszystko, aby zapewnić, żeby poświęcenie protestujących, którzy zginęli podczas antyrządowych demonstracji, nie okazało się daremne.

Wcześniej w sobotę parlament przyjął rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu Tymoszenko z więzienia. Decyzję tę poparło w głosowaniu 322 deputowanych w 450-miejscowym parlamencie.

d16bswm

Informacja o uwolnieniu b. premier pojawiła się już kilka godzin wcześniej. Potem władze charkowskiej kolonii karnej, gdzie przebywa była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, poinformowały, że czekają na oficjalny dokument z Kijowa, na podstawie którego była premier wyjdzie na wolność - podała agencja Interfax-Ukraina.

Agencja Associated Press, która pierwsza podawała wiadomość o wyjściu byłej premier z kolonii karnej w Charkowie, wycofała swoją depeszę. Chwilę po AP o wyjściu Tymoszenko informowały ukraińskie media niezależne, według których jest ona już w drodze do Kijowa.

Tymoszenko została skazana w 2011 roku na siedem lat więzienia za przewyższenie swych pełnomocnictw przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją. Wyrok oceniono na Zachodzie jako motywowany politycznie. W 2010 roku Tymoszenko była kontrkandydatką Janukowycza w wyborach prezydenckich i dwukrotnie premierem Ukrainy - w 2005 roku oraz w latach 2007-2010 za prezydentury Wiktora Juszczenki.

d16bswm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16bswm
d16bswm
Więcej tematów