"Jożin z Bażin" zagra koncert na Pradze
Wielokulturowość zdominuje w weekend Starą Pragę. 6 września bowiem powstanie tam wielotysięczne miasteczko, w którym poznamy tradycje różnych kultur, które kiedyś były lub są obecnie związane z prawym brzegiem Wisły. Wśród atrakcji m.in. gotowanie barszczu ukraińskiego przez malarzy z tego kraju, nauka tańca brzucha czy koncert kultowego już Ivana Mladka, twórcy "Jożina z Bażin".
03.09.2009 | aktual.: 04.09.2009 14:14
- To nie jest impreza urzędników, tylko mieszkańców Pragi - mówi Artur Buczyński, wiceburmistrz Pragi-Północ. Dzielnica oddała przygotowanie wydarzenia artystom, właścicielom galerii i klubów oraz organizacjom pozarządowym, które znajdują się na prawym brzegu. W organizację imprezy zaangażowały się także m.in. ambasady Japonii, Indii i Słowacji. Święto rozpocznie się już w sobotę - wycieczkami po dzielnicy (zbiórki pod galerią "To Tu" na Ząbkowskiej 36). O godz. 10 i 12 przewodnicy oprowadzać będą warszawiaków "Szlakiem praskich judaików". Wycieczkę poprzedzi pokaz filmu pochodzącego z fundacji Spielberga na temat życia Żydów podczas II wojny.
Druga wycieczka odbywać się będzie o godz. 11 i 13. Tym razem to spacer "Szlakiem Powstania Warszawskiego na Pradze". - Wiele osób uważa, że powstanie nie dotknęło dzielnicy. My chcemy udowodnić, że jest inaczej - przekonuje Izabella Tarwacka z Praskiego Biura Przewodnickiego. Przed wycieczką odbędzie się projekcja filmu wywiadu z płk. Żurowskim, jednym z przywódców zrywu. Dodatkowo w galerii "To Tu" będzie można obejrzeć szczątki Liberatora, który podczas wojny rozbił się w parku Skaryszewskim.
Główną atrakcją niedzieli będzie największa w Warszawie parada szkół samby, która rozpocznie się o godz. 14. - Ulica Ząbkowska przypominać będzie brazylijską ulicę karnawałowego Rio de Janeiro - mówi Artur Buczyński. Tego dnia święto rozpocznie się o godz. 12. Swoje miejsce na Pradze znalazły m.in. Indie (ul. Brzeska 16), gdzie atrakcją będzie pokaz tańca bollywoodzkiego, Brazylia (ul. Brzeska 6), gdzie można będzie spróbować sił w sambie i zagrać w piłkę nożną, Japonia (ul. Ząbkowska 13), gdzie będziemy mogli wykaligrafować swoje imię, Kuba (ul. Ząbkowska 11) - tu spróbujemy cygar. Na podwórku ukraińskim (ul. Brzeska 29/31) uznani malarze będą przygotowywać barszcz, na bałkańskim (ul. Ząbkowska 9) dzieci nauczą się piosenek, ale też piłkarskich przyśpiewek klubu Partizan Belgrad.
Wiele atrakcji znajdziemy też na stoiskach: arabskim, żydowskim, rosyjskim, słowackim, wietnamskim i afrykańskim. Na scenie głównej przy Ząbkowskiej zaprezentują się natomiast Ivan Mladek Banjo Band (godz. 16) czy kultowa ukraińska grupa Haydamaky (godz. 18.30). Już wczoraj rozpoczęła się natomiast rekonstrukcja kapliczki, która znajdowała się wewnątrz domu Władysława Sikorskiego przy Ząbkowskiej 3. Artyści wszystkie prace wykonują na własną rękę. Dzięki nim odnowiony obiekt dołączy do kolekcji kapliczek, które najlepiej zachowały się właśnie na Pradze.