PolskaJose Barroso doktorem hc Szkoły Głównej Handlowej

Jose Barroso doktorem hc Szkoły Głównej Handlowej

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE),
JosÚ Manuel Barroso odebrał w Szkole Głównej Handlowej
(SGH) dyplom doktora honoris causa tej uczelni.

Jose Barroso doktorem hc Szkoły Głównej Handlowej
Źródło zdjęć: © PAP

Senat SGH nadał mu ten tytuł "w uznaniu jego osobistych zasług dla krzewienia idei integracji europejskiej, ale także dla uhonorowania dorobku naukowego i działalności publicznej, będącej kwintesencją pracy na rzecz wspólnej Europy".

Sylwetkę nowego honorowego doktora uczelni przedstawiła jego promotorka, prof. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska. Przypomniała, że polityką Barroso zaczął się zajmować już jako student, działając w ruchu, który przyczynił się do upadku wojskowej dyktatury w Portugalii w okresie tzw. "rewolucji goździków". Przed objęciem funkcji przewodniczącego KE w 2004 r. Barroso był też m.in. ministrem spraw zagranicznych Portugalii, a później jej premierem.

Niemal w całym okresie swej politycznej aktywności Pan Jose Barroso angażował się w różne misje międzynarodowe wspierające rozwój demokracji i umacnianie pokoju na świecie - dodała prof. Kawecka-Wyrzykowska.

Mówiąc o zasługach Barroso dla Polski prof. Kawecka-Wyrzykowska zwróciła uwagę, że nowy przewodniczący starał się o dobry budżet dla Unii i dla nowych jej członków na lata 2007-2013. Dodała, że w dużej mierze stanowczości przewodniczącego Polska zawdzięcza, że od 2007 r. jest największym beneficjentem środków strukturalnych z unijnego budżetu. Z myślą o nowych członkach, ale i konkurencyjności całej gospodarki unijnej, przewodniczący Jose Barroso wielokrotnie apelował o szybsze otwarcie rynków pracy przez państwa starej Unii dla pracowników z nowych państw członkowskich - dodała.

Sprawą wielkiej wagi dla nowych członków Unii, w szczególności dla Polski, jest pryncypialne stanowisko przewodniczącego Barroso w kwestii współpracy gospodarczej z Federacją Rosji. Dał temu wyraz, stwierdzając w jednym z wywiadów, że jeśli Rosja pragnie ścisłej współpracy z Unią, to "jest sprawą niezwykle ważną, by uświadomiła sobie, że Unia opiera się na zasadach solidarności, i problemy jednego z państw członkowskich uważane są za problemy wszystkich członków Unii" - przypomniała promotor.

Jeden z recenzentów - minister nauki, prof. Michał Seweryński z Uniwersytetu Łódzkiego wyraził w imieniu naukowców wdzięczność dla doktora hc za popieranie idei utworzenia Europejskiego Instytutu Technologicznego. Jesteśmy przekonani o jego wartości i co do tego, że mimo trudności pan prezydent doprowadzi do realizacji tej instytucji, tak bardzo potrzebnej Europie, a szczególnie tej części Europy - mówił.

Przed uroczystością wręczenia dyplomu doktora hc Barroso spotkał się z dziennikarzami. Dziękując uczelni za "zaszczytny tytuł" podkreślił, że dobrze zna tradycję SGH i że "zdążył poczuć ducha dynamizmu tej szkoły, jej studentów i profesorów".

Przewodniczący KE uznał też, że jednym z najważniejszych zadań wspólnej Europy jest stworzenie lepszej sytuacji na uczelniach, akademiach, w badaniach, nauce i nauczaniu. Tylko w ten sposób możemy wygrać globalne współzawodnictwo. Sądzę, że w Europie istnieją zasoby, by sprostać temu wielkiemu wyzwaniu - powiedział.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)