Trwa ładowanie...
d19pqti
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Joschka Fischer: Europa musi okazać Ukrainie solidarność

UE jest zobowiązana do solidarności z Ukrainą; Europejczycy będą musieli pomóc, jeśli Ukraina zostanie pozbawiona w zimie gazu i prądu - mówi były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Joschka Fischer
Joschka Fischer (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d19pqti

- Jesteśmy to winni szczególnie młodym Ukraińcom, którzy chcą wejść do Europy, którzy chcą wolności, państwa prawa i dobrobytu. Tygodniami domagali się tego na Majdanie, część z nich tam zginęła - zaznaczył polityk partii Zieloni, który kierował niemiecką dyplomacją w latach 1998-2005.

Fischer uważa też, że konflikt na Ukrainie będzie trwał "dłużej, niż wyobraża sobie większość polityków". - Putin dosiaPutin dosiadł nacjonalistycznego tygrysa. Na krótką metę można w ten sposób odnosić sukcesy. Jest jednak jeden problem: jak zejść z tego tygrysa, żeby nie zostać zjedzonym?dł nacjonalistycznego tygrysa. Na krótką metę można w ten sposób odnosić sukcesy. Jest jednak jeden problem: jak zejść z tego tygrysa, żeby nie zostać zjedzonym? Putin nie wie tego, dlatego kryzys będzie trwał - powiedział.

Były szef niemieckiej dyplomacji wskazał, że gdy Ukraina pozostawi za sobą postkomunistyczną fazę i się zeuropeizuje, a przecież za to umierali ludzie na Majdanie, to będzie trudno odrzucić (jej akces do UE). Jak dodał, rozszerzenie UE nie polega na "tworzeniu rynku dla ogórków i śrub", lecz jest strategiczną polityką realizowania politycznych interesów. - Pan Putin demonstruje nam właśnie, że UE nie jest zamkniętą historią, lecz jest dynamiczna, trwa nadal. Trzeba to wykorzystać - powiedział niemiecki polityk.

d19pqti

- Jeżeli Ukraina uwolni się od postsowieckiego dziedzictwa, to będzie częścią Europy - stwierdził Fischer, dodając, że "oburzają go próby dezawuowania Ukrainy". Przypomniał wypowiedź byłego kanclerza RFN Helmuta Schmidta, że Ukraina w rzeczywistości nie zasługuje na miano prawdziwego państwa. - Takie słowa przypominają mi wypowiedzi niektórych niemieckich polityków z lat 90. na temat Polski: "Nie poradzą sobie, to jest niewykonalne". A jednak Polacy poradzili sobie. Proszę popatrzeć na dzisiejszą Polskę - powiedział Fischer "Spieglowi".

Fischer wycofał się z polityki po przegranych wyborach parlamentarnych w 2005 roku. Jego komentarze na temat polityki zagranicznej publikowane są do dziś w największych niemieckich dziennikach. W przyszłym tygodniu ukaże się książka Fischera "Czy Europa poniesie porażkę?".

d19pqti

Podziel się opinią

Share

d19pqti

d19pqti
Więcej tematów