Jeszcze "ciut" czasu dla Saddama?
Mimo nacisków USA w sprawie zakończenia debaty w RB ONZ już w piątek, głosowanie nad projektem rezolucji amerykańsko-brytyjsko-hiszpańskiej w sprawie Iraku może zostać ponownie odłożone, nawet do przyszłego tygodnia - twierdzą nowojorskie koła dyplomatyczne, cytowane przez agencję Reutera w czwartek rano.
Waszyngton chciał, by głosowanie nad dokumentem sankcjonującym uderzenie na Irak, odbyło się jak najszybciej. Sytuację skomplikowała jednak debata, poświęcona nowym brytyjskim propozycjom, przedstawionym Radzie w środę wieczorem. Jak podają źródła dyplomatyczne w siedzibie ONZ, w tym czasie dyskusja znajdowała się nadal we wstępnej fazie.
Agencja Reutera pisze, iż środa była w RB ONZ dniem "chaotycznych manewrów", w części spowodowanych właśnie przedstawieniem przez Wielką Brytanię nowej listy warunków, jakie ma spełnić Saddam Husajn by uniknąć wojny.
Sześć tzw.niezdecydowanych państw w Radzie - Chile, Pakistan, Meksyk, Kamerun, Gwinea i Angola - z zadowoleniem przyjęło brytyjskie propozycje; sceptycznie zostały one jednak ocenione przez dwu głównych przeciwników wojny - Francję i Rosję.
Amerykański ambasador w ONZ John Negroponte potwierdził, iż data 17 marca, jako ostateczny termin rozbrojenia Iraku pozostaje w mocy. Nie wykluczył jednak "bardzo, bardzo niewielkiego" przesunięcia tego terminu. Zdaniem dyplomatów, mogłaby to być data 21 lub 24 marca.
W ONZ mówi się nieoficjalnie, że podczas konsultacji nad projektem amerykańsko-brytyjsko-hiszpańskiej rezolucji pojawiła się ostra różnica zdań między Amerykanami i Brytyjczykami.
Amerykanie mieli zarzucić Brytyjczykom zbyt kompromisowe stanowisko wobec Iraku. Jak powiedziała Ana Palacio - hiszpańska minister spraw zagranicznych - dyskutowano nawet nad możliwością wycofania wspólnego projektu rezolucji.
W ONZ mówi się nieoficjalnie, że amerykańsko-brytyjska koalicja może się rozpaść, a niezależnie od jej losów, kariera polityczna brytyjskiego premiera, Tony'ego Blaira, zbliża się do końca. (mp)