"Jest gorzej niż było!" Polacy są niezadowoleni
Informacje o coraz bardziej pogrążającej się w kryzysie Europie oraz wynikającej
z tego faktu konieczności zmian w projekcie budżetu Polski na rok 2012, przyjmującym
założenia mniej optymistyczne niż wcześniej planowano, mogły mieć wpływ na pogorszenie
nastrojów społecznych - wynika z badania CBOS. Prognozy niemal we wszystkich analizowanych obszarach są zdecydowanie mniej optymistyczne niż w październiku.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 4 - 13 listopada 2011 roku na liczącej 969 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Wynika z niego, że w ciągu ostatniego miesiąca nieznacznie pogorszyły się opinie na temat rozwoju sytuacji w kraju. Odsetek osób uważających, że zmierza ona w dobrym kierunku, zmniejszył się o 3 punkty (do 29%), natomiast odsetek tych, które wyrażają przeciwną opinię, wzrósł o 2 punkty (do 53%).
We wszystkich grupach społeczno-demograficznych sytuacja na polskiej scenie politycznej określana jest przeważnie jako przeciętna lub zła. W elektoratach partyjnych kondycję polityczną kraju, podobnie jak ogólną sytuację w Polsce, najgorzej oceniają osoby niezainteresowane udziałem w potencjalnych wyborach oraz zdeklarowani wyborcy PiS. Wśród sympatyków pozostałych ugrupowań, w tym również w elektoracie PO, przeważa opinia, że sytuacja polityczna jest przeciętna – ani dobra, ani zła.
Niewielkie zmiany zaszły w ocenach poziomu życia badanych i ich rodzin. Odsetek osób deklarujących, że żyje im się dobrze, wzrósł o 3 punkty (do 43%), jednocześnie zmniejszył się o 2 punkty (do 12%) odsetek tych, które oceniają poziom życia swoich rodzin jako zły. W zasadzie nie zmieniła się liczba badanych, którzy przyznają, że im i ich rodzinom żyje sięśrednio – ani dobrze, ani źle (45%).