Jest decyzja sądu. Zielone światło dla dużej wrocławskiej inwestycji
Sąd uznał, że nie ma przeszkód dla budowy Mostu Wschodniego i Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. Inwestycja czeka na realizację już kilkanaście lat.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Akcji Park Szczytnicki, która sprzeciwia się budowie Alei Wielkiej Wyspy w stolicy Dolnego Śląska. Werdykt sądu jest niemal jednoznaczny z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla inwestycji. Przez kilka lat była to jedna z największych przeszkód na drodze do stworzenia wschodniej części obwodnicy śródmiejskiej.
Aleja Wielkiej Wyspy wraz z Mostem Wschodnim to 4-kilometrowy odcinek jezdni, który ma biec od skrzyżowania al. Armii Krajowej z ul. Krakowską, mostami przez Oławę i Odrę, wzdłuż ulic Pugeta i Kosiby do ul. Mickiewicza na Sępolnie. Jak zapewnia miasto, w związku z budową Alei nie będą konieczne żadne większe wywłaszczenia oraz wyburzenia.
To rozwiązanie komunikacyjne planowane było we Wrocławiu już przed II wojną światową. Od kilkunastu lat ponownie mówi się o jego realizacji. Most Wschodni znacznie odciążyłby inny most prowadzący na Wielką Wyspę – Zwierzyniecki, i skróciłby czas podróży z południowych dzielnic Wrocławia na wschodnią część miasta.
Stowarzyszenie Akcja Park Szczytnicki, w którego zarządzie zasiada Waldemar Bednarz, kandydat SLD na prezydenta Wrocławia w tegorocznych wyborach samorządowych, wstrzymywało budowę Alei Wielkiej Wyspy ustaloną przez magistrat trasą. Ich zdaniem, wschodnia część obwodnicy śródmiejskiej wytyczona w ten sposób, zagrażałaby znacznie stanowi terenów zielonych i rekreacyjnych na Wielkiej Wyspy. W zamian proponowali alternatywną drogę biegnącą od ul. Na Niskich Łąkach do ul. Wróblewskiego.
W marcu 2014 r. ze skargami APS nie zgodziło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze i pozwoliło na budowę drogi. Stowarzyszenie odwołało się jednak do sądu administracyjnego, który potwierdził wydaną przez SKO decyzję.
Decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest jednak prawomocna i członkowie stowarzyszenia Akcja Park Szczytnicki zamierzają ubiegać się o kasację w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Krzysztof Wysoczański z APS powiedział, że decyzja sądu jest skandaliczna, zwłaszcza, iż jego zdaniem, nie zapoznano się z przedstawioną dokumentacją.
Termin rozpoczęcia prac przy budowie Mostu Wschodniego wciąż nie jest znany, jednak apelacja do NSA bez wątpienia o kolejne miesiące go opóźni. Plan realizacji inwestycji znalazł się w Stanowisku Negocjacyjnym Samorządu Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Koszt budowy AWW i Mostu Wschodniego ma wynieść 350 mln zł.