Jasnogórscy paulini przygotowują się na ŚDM i 1050-lecie Chrztu Polski
• Jasnogórscy paulini przygotowują się do obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz Światowych Dni Młodzieży (ŚDM)
• Duchowni organizują comiesięczne debaty na tematy społeczno-religijne
• podczas których chęć zwiedzenia sanktuarium zgłosiło już ok. 100 tys. pielgrzymów
Paulin o. Mariusz Tabulski podkreślił w rozmowie z PAP, że oprócz organizacyjnych przygotowań do ŚDM - dotyczących m.in. wstępnej rejestracji pielgrzymów lub kwestii bezpieczeństwa przyjęcia tylu zainteresowanych - dla jasnogórskich zakonników ważne są także przygotowania duchowe, które również nawiązują do obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski.
Jedną z inicjatyw związanych z tym jubileuszem jest tzw. "Raport Jasnogórski 2016", czyli cykl comiesięcznych debat na tematy społeczno-religijne, które oparto na tekście prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego - Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego (modlitwa w formie ślubów złożonych Matce Bożej w 1956 r.).
Najbliższa debata, zaplanowana na 21 lutego, będzie dotyczyć młodzieży i ma połączyć przesłanie Jasnogórskich Ślubów sprzed 60 lat z przygotowaniami do tegorocznych ŚDM.
Jak wskazał o. Tabulski uczestnicy - nawiązując do ŚDM - poruszą m.in. kwestię "odpowiedniego wychowania młodych do dojrzałej wiary, która czyni człowieka świadomym swojej godności i odpowiedzialnym za życie społeczne".
- Chcemy też nieustannie przypominać przesłanie, które zostawił nam Jan Paweł II podczas Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Mówił wtedy o wolności, szczególnie tej wewnętrznej, oraz o potrzebie zawierzenia się młodych Matce Bożej. Ten testament jest wciąż aktualny - zaznaczył paulin.
W kontekście trwających przygotowań do ŚDM o. Tabulski dodał, że jasnogórskie sanktuarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów.
Dotychczas chęć modlitwy w kaplicy Matki Bożej lub uczestnictwa w mszy świętej na Jasnej Górze zgłosiło ok. 100 tys. osób. Pielgrzymi przybędą do sanktuarium w czasie tzw. dni w diecezji (20-25 lipca) lub bezpośrednio po centralnych obchodach w Krakowie z udziałem papieża Franciszka, które zakończą się 31 lipca.
W celu uporządkowania zwiedzania Jasnej Góry w tym czasie została uruchomiona rejestracja. Zainteresowane grupy na stronie www.krakow2016jasnagora.pl mogą m.in. zgłosić chęć udziału w nabożeństwach lub mszach św. (tych dla poszczególnych grup, zbiorowych m.in. w jęz. francuskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim lub tych wielojęzycznych).
Choć na tę chwilę jasnogórscy zakonnicy nie potrafią oszacować, ilu pielgrzymów przybędzie w czasie ŚDM do Częstochowy, paulini zapewniają, że w razie potrzeby Jasna Góra będzie otwarta całą dobę.
Według informacji Komitetu Organizacyjnego ŚDM pod koniec stycznia zarejestrowało się już 564 tys. osób ze 157 krajów. Podczas głównych obchodów w lipcu przyszłego roku organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
Zobacz także: Piotr Gliński: rząd będzie wspierał obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski