PolskaJasna Góra reaguje na graniczny kryzys. W intencjach jeden szczególny wątek

Jasna Góra reaguje na graniczny kryzys. W intencjach jeden szczególny wątek

Od 8 listopada, kiedy nasilił się kryzys granicy polsko-białoruskiej, Paulini z Jasnej Góry otrzymali już setki intencji i próśb do Matki Bożej o bezpieczny powrót do domów strażników granicznych, żołnierzy, policjantów służących w strefie stanu wyjątkowego. Kościół włącza się także w działania pomocowe na rzecz migrantów na granicy.

Jasna Góra. Codziennie odbywają się modlitwy o pokojowe zakończenie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej
Jasna Góra. Codziennie odbywają się modlitwy o pokojowe zakończenie wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej
Źródło zdjęć: © East News | MAREK BARCZYNSKI
Tomasz Molga

- Bardzo wielu pielgrzymów martwią wydarzenia na granicy. Napływa do nas bardzo dużo intencji i próśb do Matki Bożej Królowej Polski o bezpieczne zakończenie konfliktu, aby nie było ofiar po żadnej stronie oraz o zachowanie granic Polski. Wiele intencji dotyczy bezpiecznego powrotu do domów żołnierzy i funkcjonariuszy służb, którzy pracują w strefie wydarzeń na granicy - mówi WP o. Michał Legan, rzecznik prasowy Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.

Intencje i prośby są wpisywane do księgi modlitwy apelowej, wysyłane na skrzynkę mailową klasztoru lub spisane na kartkach przez pielgrzymów trafiają do skrytki jednej z kaplic. Zwykle takie prośby dotyczą głównie spraw zdrowia i wstawiennictwa za zmarłymi, jednak ostatnio w tych wpisach zaczęły przebijać się wątki dotyczące wydarzeń na granicy.

- Podczas ostatnich apeli jasnogórskich modlono się o pokojowe zakończenie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej oraz o pomoc humanitarną dla ofiar. Do kryzysu na granicy odnosić się będą także zaplanowane na 11 listopada msze święte w intencji ojczyzny - poinformował o. Legan.

Kościół reaguje na kryzys. Biskup z Sosnowca: "Bronić terytorium"

"Bez względu na okoliczności przybycia migrantów na pewno potrzebują oni naszego wsparcia duchowego i materialnego" - napisał we wtorkowym apelu do wiernych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Zwrócił się z prośbą o ogólnopolską zbiórkę funduszy na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej, po wszystkich mszach świętych w niedzielę 21 listopada. Zebrane pieniądze za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

W innym tonie wypowiedział się we wtorek biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Święty Jan Paweł II mówił, że ojczyzna to także ziemia, czyli terytorium. Bronić ojczyzny to znaczy bronić także tego terytorium - mówił podczas mszy świętej za ojczyznę odprawionej w Bolesławiu (małopolskie). - Stoimy w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Odczuwamy to teraz, a zwłaszcza nasi rodacy żyjący na granicy z Białorusią. Zastanawiamy się, jak sobie damy radę. Chciałem przywołać wydarzenia z sierpnia 1920 r. Wtedy wojska bolszewickie były pod Warszawą.

Uczestnikami wydarzenia byli m.in. wójt i radni gminy Bolesław oraz ppłk Grzegorz Gdula, dowódca 34-tego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
białoruś kryzyskuźnicamigranci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)