Trwa ładowanie...
31-01-2016 19:52

Jasna Góra i tygodnik "Niedziela" nagrodzone za zasługi dla kultury

• Odznaka "Zasłużony dla kultury polskiej" dla Jasnej Góry i tygodnika "Niedziela"
• Wyróżnienie wręczył minister kultury Piotr Gliński

Jasna Góra i tygodnik "Niedziela" nagrodzone za zasługi dla kulturyŹródło: WP
d3fzc6g

Jasna Góra została uhonorowana odznaką "Zasłużony dla kultury polskiej", przyznawaną za szczególne osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Taką samą odznakę otrzymał Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Wyróżnienia wręczył na Jasnej Górze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Uroczystość miała miejsce podczas noworocznego koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej w bazylice jasnogórskiej - podało biuro prasowe sanktuarium.

- To wyraz podziękowania dla działalności w sferze kultury, ale szeroko pojętej - nie tylko tej kultury artystycznej, bo tu są wspaniałe dzieła sztuki, które są chronione, o które się dba, które są dostępne dla zwiedzających, dla pielgrzymów, dla mieszkańców Częstochowy, dla nas wszystkich; ale także w sensie szerszym - kultura to system wartości, o który musimy dbać. Tu na Jasnej Górze jest takie szczególne dbanie o te wartości - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, wicepremier.

d3fzc6g

Przeor sanktuarium o. Marian Waligóra podkreślił, że wyróżnienie przypomina o tym, jakie znaczenie ma dla Polaków Jasna Góra. To z jednej strony miejsce o znaczeniu duchowym, religijnym, ale też ważny ośrodek kultury, w którym od lat powstawały i są prezentowane dzieła. - Bardzo mnie to ucieszyło, że ktoś dostrzegł Jasną Górę jako to miejsce, które wpisuje się również w tworzenie pięknej kultury polskiej - powiedział przeor. Z kolei redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz wyraziła radość, że jej tygodnik otrzymuje wyróżnienie w roku, w którym obchodzi jubileusz 90-lecia.

Odznaka honorowa ma kształt stylizowanej i złoconej ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany złocony monogram "RP", w otoku tarczy, na srebrzonym tle, napis: "Zasłużony dla Kultury Polskiej". O przyznanie Jasnej Górze i "Niedzieli" odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wnioskowało Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater".

d3fzc6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fzc6g
Więcej tematów